W USA coraz drożej, na GPW też

opublikowano: 14-02-2013, 00:00

Wyceny wskaźnikowe akcji przy Wall Street i Książęcej są najwyższe od półtora roku. Na tym podobieństwa się kończą.

Po wyjściu głównych indeksów giełdy nowojorskiej na pięcioletnie maksima wyceny akcji zza oceanu stały się najwyższe od krachu z sierpnia 2011 r. Od jesieni 2011 r. wskaźnik cena/zysk spółek z indeksu S&P500 poszedł do góry o jedną czwartą. Mimo to wciąż nie jest rekordowo wysoki. Obecnie sięga 14,9 — w ostatniej dekadzie przeciętnie wynosił 16,6. WIG nie może się natomiast zbliżyć do bariery 50 tys. pkt, którą naruszył przez ostatnie pięć lat dwukrotnie — w lutym 2008 r. i kwietniu 2011 r. Od dołka z jesieni 2011 r. relacja C/Z urosła o 40 proc., do 12,2, i podobnie jak na Wall Street jest najwyższa od drugiego kwartału 2011 r. Średnia za ostatnie 10 lat to 14,5, a za ostatnie pięć — 12,0.

Historycznie rzecz biorąc, nie jest więc drogo (a przynajmniej bardzo drogo), tyle że trzeba pamiętać, że wskaźnik obliczany jest na podstawie bieżących notowań, które dyskontują przyszłość, oraz przeszłych zysków. Różnica między sytuacją na Wall Street a tą na GPW jest taka, że zyski firm amerykańskich systematycznie rosną od dołka po upadku Lehman Brothers, a w Polsce spadają. Średni zysk na akcję, ważony udziałami spółek w WIG, jest o jedną piątą niższy niż rok temu. Za oceanem przeciętny zysk na akcję (liczony jako zsumowany zysk z ostatnich czterech kwartałów) jest prawie o 5 proc. wyższy niż 12 miesięcy temu. Wniosek jest prosty: zyski firm w USA systematycznie się poprawiają, w Polsce — pogarszają, więc źródło wzrostu wskaźnika C/Z jest inne. Różnice w trendzie są zresztą odzwierciedleniem fazy cyklu gospodarczego, w jakim znajdują się oba kraje, a najbliższe miesiące nie przyniosą zmiany.

Według prognoz (w końcu giełda dyskontuje przyszłość) średni zysk na akcję spółek z WIG spadnie w tym roku o 2 proc., a dywidendy będą o 6 proc. niższe rok do roku. W przypadku firm z S&P500 obie dynamiki będą dodatnie: spółki zarobią o 10 proc. więcej r/r, a dywidendy będą przeciętnie o 7 proc. wyższe. Wygląda na to, że dla inwestorów to ważniejsze niż wskaźniki, które atrakcyjniej wyglądają dla firm z GPW: cena do prognozowanego zysku na 2013 r. dla spółek z portfela WIG to 12,5, stopa dywidendy to 4 proc., cena do wartości księgowej 1,2, a EV/EBITDA 5,7. C/Z dla amerykańskich blue chipów wynosi 13,6, stopa dywidendy to ledwie 2,3 proc., cena do wartości księgowej to aż 2,1, a EV/EBITDA prawie 9.

8,2% Takiej stopy zwrotu inwestorzy giełdowi oczekują w perspektywie roku — taka jest bowiem odwrotność wskaźnika C/Z na poziomie 12,2.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane