W.Walendziak: najpierw konsolidacja, potem prywatyzacja przez GPW

Przemek Barankiewicz
21-02-2002, 20:55

W odróżnieniu od innych przedstawicieli opozycji, Wiesław Walendziak, przewodniczący sejmowej komisji skarbu, uważa konsolidację spółek skarbu państwa w różnych branżach za dobrym pomysł – dowiedziała się PAP. Jest jeden warunek - dalszym krokiem będzie prywatyzacja.

Według Wiesława Walendziaka, z Prawa i Sprawiedliwosć, konsolidacje nie mogą być jednak celem samym w sobie.

- Mogę ten pomysł wspierać, jeśli minister skarbu państwa przybije pieczęć, iż zamiarem rządu jest sprzedaż akcji tych przedsiębiorstw w ofercie publicznej w ciągu kilkunastu kolejnych miesięcy - powiedział.

Szef komisji sejmowej stwierdził, że połączenie PKN Orlen i Rafinerii Gdańskiej mogłoby być wstępem do budowy koncernu środkowo-europejskiego, co może wpłynąć tylko na podniesienie wartości polskich spółek.

Wiesław Walendziak dostrzega jednak konsolidacyjne pułapki.

- Jeżeli powstaną Polskie Huty Stali, mogą one w niebezpieczny sposób upodobnić się do holdingów węglowych. Jeżeli po fuzji PKN Orlen z Rafinerią Gdańską dojdzie do kolejnej nieudanej próby prywatyzacji, to oznaczać będzie zwiększenie udziału państwa w sektorze paliwowym - uzasadnia.

Szef komisji skarbu jest także zaniepokojony sytuacją na GPW.

- Na GPW duszą się obecnie fundusze emerytalne, a hossę i bessę dyktuje pani Aleksandra Wiktorow, prezes ZUS. Cykle koniunktury zależą od tego, czy ZUS wpłaci pieniądze do funduszy emerytalnych, za które OFE zaczną kupować akcje. Spółek, będących w realnym obrocie na GPW jest niewiele. Mamy ponownie do czynienia z bąblem spekulacyjnym na giełdzie – mówi PAP.

Szansą dla giełdy jest prywatyzacja konsolidowanych branż.

- Jeśli prywatyzacja wymienionych branż będzie przebiegać za pośrednictwem giełdy, to GPW będzie się rozwijała, bąbel spekulacyjny zostanie przekuty, fundusze emerytalne będą miały pole do aktywności: nie będą musiały szukać możliwości inwestycyjnych poza granicami kraju, wywoływać presji na Parlament, by zwiększać limity dla inwestycji zagranicznych

Wiesław Walendziak poinformował, że sejmowe komisje skarbu i gospodarki zobowiązały ministra Kaczmarka, aby przedstawił spójne koncepcje wycofania udziału skarbu państwa z Narodowych Funduszy Inwestycyjnych, w taki sposób, aby nie były to darowizny dla poszczególnych NFI.

- Uważamy, że musi być podjęty oficjalny program rządu przyjęty przez Radę Ministrów. Umówiliśmy się, że na wiosnę tego roku, komisjom sejmowym będzie przedstawiona spójna koncepcja. Mam nadzieję, że w ten sposób twórczo stymulujemy prace rządu - powiedział.

PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W.Walendziak: najpierw konsolidacja, potem prywatyzacja przez GPW