Wałęsa, Hausner i Soyka laureatami nagród PKPP Lewiatan

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-05-2005, 20:49

Były wicepremier i minister gospodarki, prof. Jerzy Hausner oraz prezes Gdańskiej Stoczni Remontowej im. J.Piłsudskiego, Piotr Soyka zostali laureatami tegorocznej, drugiej edycji nagród Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan. Nagrodę specjalną otrzymał były prezydent Lech Wałęsa.

Były wicepremier i minister gospodarki, prof. Jerzy Hausner oraz prezes Gdańskiej Stoczni Remontowej im. J.Piłsudskiego, Piotr Soyka zostali laureatami tegorocznej, drugiej edycji nagród Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan. Nagrodę specjalną otrzymał były prezydent Lech Wałęsa.

    Nagrody wręczono w czwartek wieczorem podczas uroczystości w Filharmonii Krakowskiej.

    Prof. Jerzy Hausner otrzymał nagrodę im. Władysława Grabskiego dla osobistości życia publicznego, która w sposób decydujący przyczyniła się do rozwoju przedsiębiorczości.

    Jak uzasadniła przewodnicząca kapituły Henryka Bochniarz, Hausner został uhonorowany "za skuteczne obniżenie podatku od działalności gospodarczej, za przywrócenie firmom w Polsce nadziei na więcej swobody i uwolnienie od biurokracji, za odrodzenie dialogu społecznego i jego instytucji, za odwagę forsowania rozwiązańsprzyjających gospodarce".

    Piotr Soyka otrzymał nagrodę im. Andrzeja Wierzbickiego, przyznawaną przedsiębiorcom, którzy osiągnęli sukces w biznesie. Wyróżnienie dostał "za stworzenie wizji i konsekwentne prowadzenie nowoczesnej firmy, która znalazła się w gronie liderów światowego rynku remontów statków i stała się czołową stocznią europejską, za skuteczne przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego w firmę prywatną o światowej marce, za udowodnienie, że przemysł stoczniowy w Polsce nie musi być deficytowy i dotowany przez państwo, za budowanie i animowanie ruchu pracodawców w regionie gdańskim".

    Podczas krakowskiej uroczystości specjalną nagrodę Lewiatana przyznano Lechowi Wałęsie w uznaniu jego zasług dla III Rzeczpospolitej - niezłomnych zmagań o nową Polskę, o nową demokrację i nową gospodarkę.

    "Narodziny Solidarności dały początek polskiej przedsiębiorczości, przywróciły poszanowanie prywatnej własności, doprowadziły Polskę do NATO i do Unii Europejskiej. Wszystko zaczęło się od historycznego skoku przez bramę. Lewiatan o tym pamięta" - uzasadnił PKPP Lewiatan.

    Nagrody PKPP Lewiatan im. Władysława Grabskiego i im. Andrzeja Wierzbickiego przyznaje kapituła, w której zasiadają m.in. prezes PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz, prezes NBP Leszek Balcerowicz, b. prezes NBP Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezes Giełdy Papierów Wartościowych Wiesław Rozłucki, minister skarbu Jacek Socha orazRzecznik Praw Obywatelskich Andrzej Zoll.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane