Wartości DoDane: Lepsza niższa inflacja czy niższe bezrobocie?

opublikowano: 29-07-2019, 10:16

Niskiej inflacji towarzyszy wyższe bezrobocie, a wysokiej inflacji - niskie bezrobocie. Ta zależność, która przez długie lata była wyznacznikiem polityki pieniężnej na Zachodzie, według niektórych przestała obowiązywać. Czy rzeczywiście?

Zależność między inflacją a bezrobociem opisał pod koniec lat 50. Alban Phillips. Od jego nazwiska graficzną formę tej zależności nazywa się krzywą Phillipsa. Ekonomiści na całym świecie ostatnio spierają się czy ta zależność jeszcze obowiązuje. Spójrzmy chociażby na Polskę: bardzo niskie poziomy inflacji towarzyszą historycznie niskiemu bezrobociu. Podobną krytykę krzywa Phillipsa napotkała w latach 70., kiedy w USA wystąpiło zjawisko odwrotne -- wysoka inflacja zbiegła się w czasie z wyższym bezrobociem.

Na ten ważny z punktu widzenia stóp procentowych i polityki banków centralnych temat porozmawiamy z Ignacym Morawskim, szefem platformy SpotData w programie Wartości DoDane. Transmisja o 10.30, zapraszamy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Sołtys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu