Czytasz dzięki

WB Electronics ma porozumienie z Thales ws. budowy polskiego bezzałogowca

ISBNews
opublikowano: 09-07-2015, 09:13

WB Electronics i Thales podpisały porozumienie o współpracy, które zakłada budowę polskiego bezzałogowego statku powietrznego klasy taktycznej Gryf (BSP Gryf), bazującego na doświadczeniach i technologiach systemu Watchkeeper 450, podały firmy.


Współpraca zakłada budowę BSP Gryf w polskich zakładach i zgodnie z wymaganiami Ministerstwa Obrony Narodowej (MON). Zgodnie z porozumieniem, także technologie krytyczne (np. data link, komputer misyjny, oprogramowanie, niektóre głowice obserwacyjne, elementy kryptograficzne, integracja z systemami C4ISR) będą opracowane przez polskich inżynierów.

"Dzisiaj spółki Thales i WB Electronics podpisały memorandum porozumienia w celu rozpoczęcia bliskiej współpracy i stworzenia warunków, które wesprą polskie inwestycje w bezzałogowe systemy powietrzne i związane z nimi technologie. Oczekujemy, że pozwoli ono na stworzenie trwałego i rentownego partnerstwa podczas opracowywania systemu Watchkeeper przeznaczonego na polski rynek. Mamy w tym wsparcie rządu Wielkiej Brytanii" - powiedział Victor Chavez, prezes Thales w Wielkiej Brytanii, cytowany w komunikacie.

"Podpisane porozumienie z Thales stwarza nam niezwykłą szansę na opracowanie polskiego BSP klasy taktycznej. Tworząc technologie kluczowe dla bezpieczeństwa Polski siłami krajowych producentów działamy zgodnie z polską racją stanu. Szczególnie gdy za krytyczne rozwiązania dla funkcjonowania BSP będzie odpowiadała strona polska" - dodał wiceprezes WB Electronics Adam Bartosiewicz.

Watchkeeper to system BSP wyposażony w dwa zaawansowane sensory i przystosowany do działań we wszystkich warunkach pogodowych, który zapewnia stałą możliwość prowadzenia nadzoru i obserwacji na całym świecie. To obecnie jedyny bezzałogowiec zaprojektowany, skonstruowany i przetestowany, który spełnia europejskie cywilne i wojskowe kryteria zdatności do lotu. Został certyfikowany przez brytyjski Inspektorat Lotnictwa Wojskowego w ramach brytyjskiego ministerstwa obrony. Thales jest głównym wykonawcą systemu.

Po trzech latach dialogu technicznego Inspektorat Uzbrojenia MON podjął decyzję o budowie BSP średniego zasięgu siłami polskiego przemysłu obronnego. Jednocześnie MON zapowiedział, że BSP klasy taktycznej zostaną pozyskane w ramach umowy międzyrządowej od zagranicznego kontrahenta, w związku z brakiem możliwości budowy takiego systemu w Polsce.

Narodowe Centrum Badania i Rozwoju zdecydowało natomiast o rozpoczęciu programu sektorowego dotyczącego platform bezzałogowych, którego wartość szacowana jest na 800 mln zł. O finansowanie z tego programu wnioskowało 17 podmiotów zrzeszonych w Polskiej Platformie Technologicznej Systemów Bezzałogowych.

WB Electronics to prywatna spółka z Ożarowa Mazowieckiego, działająca w obszarach zastosowań elektroniki i informatyki w technice wojskowej.

Thales jest światowym liderem technologicznym na rynku lotniczym i kosmicznym, transportowym oraz obronnym i bezpieczeństwa. W 2014 roku spółka osiągnęła przychody w wysokości 13 mld euro, zatrudniając 61 tys. pracowników w 56 krajach.

Thales Watchkeeper
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane