WestLB radzi kupować węgierskie obligacje skarbowe

Wielkopolskie Fabryki Mebli S.A.
opublikowano: 29-10-2002, 14:04

BUDAPESZT (Reuters) - Inwestorzy liczący na konwergencję gospodarek krajów kandydujących i Unii Europejskiej powinni kupować pięcio-i 10-letnie obligacje skarbowe Węgier, napisał we wtorkowym raporcie dotyczącym rynków wschodzących WestLB.

WestLB zwraca uwagę, że rentowności obligacji Polski i Węgier są znacznie wyższe niż papierów dłużnych państw Unii Europejskiej. Jednak ostatnie obniżki stóp procentowych w Polsce spowodowały, że najwięcej miejsca na konwergencję spośród państw kandydujących do UE mają obligacje Węgier.

"Chociaż przez najbliższe 12 miesięcy nadal oczekujemy niewielkiego spadku stóp procentowych w Polsce to na razie sądzimy, że stopy nie ulegną zmianie" - napisał analityk WestLB, Dmitry Shishkin.

"Spodziewamy się realizacji zysków w Polsce, ponieważ część funduszy będzie przerzucać się na węgierski rynek obligacji, aby skorzystać na nadal dużej różnicy rentowności" - dodał. WestLB zwraca uwagę, że obniżki stóp w Polsce przez ostatnie 12 miesięcy doprowadziły do spadku rentowności obligacji pięcioletnich o około 450 punktów bazowych do 6,5 procent. Dla porównania na Węgrzech wynosi ona 7,9 procent.

"Przez najbliższe sześć miesięcy inwestorzy lokujący środki w pięcio-i 10-letnie obligacje skarbowe Węgier o największej płynności powinny uzyskać roczny zwrot w przeliczeniu na euro rzędu 16 procent" - ocenia WestLB.

Bank dodał również, że 15-letnie obligacje rządu Węgier oferują zwrot rzędu 20 procent, ale ich mała płynność powoduje, że stanowią inwestycję bardziej ryzykowną.

WestLB rekomenduje klientom kupowanie obligacji pięcio-i 10-letnich bez konieczności zabezpieczania się na wypadek ryzyka kursowego, ponieważ bank prognozuje, że forint umocni się do kwietnia 2003 roku do 237 forintów wobec euro z 242 forintów obecnie, ponieważ rząd ograniczy deficyt w 2003 roku.

WestLB oczekuje, że w grudniu 2003 roku inflacja na Węgrzech wyniesie 4,2 procent, a bank centralny obniży pod koniec trzeciego kwartału przyszłego roku dwutygodniową stopę depozytową, główną stopę procentową, o 50 punktów bazowych do 9,5 procent.

Na tle innych prognoz, szacunki poziomu inflacji i kursu forinta przedstawione przez WestLB są dość optymistyczne.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wielkopolskie Fabryki Mebli S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / WestLB radzi kupować węgierskie obligacje skarbowe