Wezwanie rozgrzało kurs Orbisu

opublikowano: 27-11-2018, 22:00

Francuski główny akcjonariusz polskiej spółki hotelowej chce ją zdjąć z giełdy i wydać na to 1,9 mld zł. Kurs, który niedawno był najniżej od dwóch lat, wystrzelił.

Z warszawskiej giełdy może wkrótce zniknąć kolejny weteran. W poniedziałek 26 listopada wieczorem francuska grupa Accor, która od 18 lat posiada pakiet kontrolny w notowanym na GPW Orbisie, ogłosiła wezwanie na resztę akcji spółki. Chce kupić 47,3 proc. walorów po 87 zł, co oznacza, że wezwanie jest warte blisko 1,9 mld zł.

— Od roku 2000, AccorHotels jako największy akcjonariusz w pełni wspierał rozwój Orbisu w Polsce, a od 2014 r. także w Europie Środkowej, gdzie Orbis stał się obecnie niekwestionowanym liderem. Proponowana transakcja pozwoli AccorHotels przyśpieszyć rozwój Orbisu w regionie. Co więcej, pozwoli ona AccorHotels na dalsze wdrożenie aktywnej polityki zarządzania aktywami — mówi Sebastian Bazin, prezes AccorHotels, cytowany w komunikacie spółki.

Ściąganie perełki

Orbis ostatnio na giełdzie nie radził sobie najlepiej. W połowie listopada jego notowania spadły do poziomu najniższego od ponad dwóch lat. Teraz, na wieść o wezwaniu, gwałtownie wzrosły.

Podczas wtorkowej sesji kurs spółki skoczył o prawie 20 proc., a za walory płacono o kilka procent więcej, niż Accor oferuje w wezwaniu. Zaoferowana przez Francuzów cena jest o 19,5 proc. wyższa od ceny z piątkowego zamknięcia, o 11 proc. wyższa od trzymiesięcznej średniej i o niespełna 3 proc. wyższa od średniej sześciomiesięcznej. Zapisy w wezwaniu mają być przyjmowane od 17 grudnia do 18 stycznia.

Orbis, notowany na GPW od 1997 r., ma w Polsce 70 hoteli, a w 11 innych krajach regionu — od Łotwy po Macedonię — prowadzi 58 kolejnych pod kilkunastoma szyldami jako regionalny masterfranczyzobiorca grupy Accor. W ciągu trzech kwartałów tego roku spółka miała 1,08 mld zł przychodów i około 360 mln zł zysku operacyjnego.

Prognozy spółki zakładają, że ten rok zakończy ona z zyskiem EBITDA na poziomie 465-480 mln zł (w ubiegłym roku było to 468,3 mln zł). To z kolei w odniesieniu do ceny z wezwania oznacza wycenę spółki na poziomie około 8,5-krotności wyniku EBITDA. Analitycy wyceniali spółkę wyżej — w żadnej z trzech wydanych w tym roku rekomendacji polskich biur maklerskich cena docelowa nie była niższa niż 100 zł za walor.

Orbis w ostatnich latach regularnie dzielił się zyskiem z akcjonariuszami — wypłaca dywidendę co roku od 2012 r. W ostatnich dwóch latach było to 1,6 zł na akcję. W spółce duże pakiety mają inwestorzy instytucjonalni. Najwięcej, bo 9,99 proc., ma OFE Aviva Santader. Ten pakiet po cenie z wezwania wart jest 400 mln zł. Nationale-Nederlanden OFE ma 9,77 proc., a MetLife OFE — 6,34 proc.

Zmiana modelu

Orbis przez lata po prywatyzacji był polskim przyczółkiemgrupy Accor, ale w 2014 r. rozwinął skrzydła na cały region. Skorzystał wtedy z „propozycji” właściciela, który zaoferował mu prawie 50 hoteli w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz licencję na rozwój w tym regionie za ponad 140 mln EUR. Orbis z tej oferty skorzystał, co przełożyło się na znaczny wzrost biznesu spółki. Jednocześnie spółka przechodziła transformację modelu działalności. „Aktywna polityka zarządzania aktywami”, której „dalsze wdrożeniew Orbisie zapowiada Accor, polegała m.in. na stopniowym odchodzeniu od modelu, w którym spółka jest właścicielem nieruchomości hotelowej i jednocześnie prowadzi hotel.

„Spodziewamy się, że Accor bez problemu sfinansuje transakcję z wpływów ze sprzedaży akcji AccorInvest [58 proc. akcji spółki, do której należą nieruchomości hotelowe, sprzedano w pierwszym półroczu za 4,6 mld EUR — red.]. Osiągnie dzięki niej pewne oszczędności kosztowe za sprawą zwiększenia skali. Uzyska też większą elastyczność w zarządzaniu portfolio Orbisu. Składa się ono obecnie głównie z własnych i leasingowanych hoteli, podczas gdy w Accorze większość działa w modelu kontraktów na zarządzanie obiektami. Nie zdziwiłoby nas, gdyby Accor po zamknięciu z sukcesem wezwania przestawił Orbis w większym stopniu na model asset-light” — napisał w komentarzu Peter Low, analityk Lucror Analytics. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu