Wiadomości z Iraku i Nigerii wywołały wzrost cen ropy

opublikowano: 24-03-2003, 17:55

Ropa naftowa drożeje na światowych giełdach po raz pierwszy od ośmiu sesji. Powodem są wiadomości o rosnącym oporze ze strony sił irackich, na który napotykają wojska koalicji amerykańsko-brytyjskiej.

Poza wojną w Iraku na ceny ropy niekorzystny wpływ ma także sytuacja w Nigerii, największym afrykańskim producencie surowca. Działające w tym kraju Royal Dutch/Shell Group, ChevronTexaco i Total Fina Elf ograniczyły wydobycie o 37 proc. w związku z zamieszkami politycznymi.

Na New York Mercantile Exchange kurs baryłki ropy z kontraktów majowych wzrósł aż o 4 proc. do 27,98 USD. W Londynie, na International Petroleum Exchange, cena baryłki ropy Brent wzrosła o 4,8 proc. do 25,52 USD.

Kurs ropy spadł o 30 proc. od 27 lutego ubiegłego roku, kiedy osiągnął najwyższy poziom od 12 lat. Cena baryłki sięgnęła wtedy 39,99 USD.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Wiadomości z Iraku i Nigerii wywołały wzrost cen ropy