Wlk. Brytania: po brexicie gwaltownie spadła wymiana handlowa z UE

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 12-03-2021, 10:33

Po pierwszym pełnym miesiącu od wejścia w życie nowych zasad związanych z ostatecznym wyjściem Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych odnotowano prawdziwe załamanie handlu z Unią Europejską, donosi Reuters.

Geert Vanden Wijngaert

Gwałtownie zapikował zarówno eksport, jak i import choć po części można to złożyć na karb jeszcze wielu niejasności formalno-prawnych związanych z nowymi warunkami wymiany handlowej.

W styczniu 2021 r. eksport z Wielkiej Brytanii do krajów UE, z wyłączeniem złota niemonetarnego i innych metali szlachetnych spadł o rekordowe 40,7 proc. Tymczasem, jak wynika z danych opublikowanych przez Narodowy Urząd Statystyczny (ONS) import zniżkował o 28,8 proc. W ujęciu wartościowym brytyjski eksportu do UE obniżył się o 5,6 mld GBP zaś import o 6,6 mld GBP.

Wiele zewnętrznych dowodów sugeruje, że część zmniejszonego handlu towarami na początku stycznia 2021 r. można przypisać zakłóceniom spowodowanym końcem okresu przejściowego – stwierdził ONS.

Urząd podkreślił, że nie jest to jednak pełen obraz rynku i stanu wymiany handlowej, gdyż czynniki związane z pandemią utrudniają jednoznaczną identyfikację wpływu nowych ustaleń celnych.

ONS podał także, że deficyt w wymianie handlowej towarami z krajami spoza UE zmniejszył się w pierwszym miesiącu 2021 r. do 9,83 mld GBP z 14,13 mld w grudniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane