Włochy: produkcja spadła mocniej od prognoz

opublikowano: 11-06-2018, 14:32
aktualizacja: 11-06-2018, 14:34

Kwietniowa produkcja przemysłowa we Włoszech spadła w kwietniu mocniej niż oczekiwano, potwierdzając spowolnienie wzrostu gospodarczego podczas gdy nowy rząd będzie musiał zmierzyć się z problemem uspokojenia inwestorów odnośnie perspektyw tego kraju.

Wskaźnik spadł o 1,2 proc. w stosunku do marca, kiedy to odnotowano wzrost rzędu 1,2 proc., wynika z danych Istat. To wynik zdecydowanie gorszy niż prognozowali ekonomiści. Mediana ich projekcji zakładała bowiem spadek o 0,5 proc. 

W ujęciu rocznym, skorygowana o liczbę dni roboczych, produkcja wzrosła o 1,9 proc. 

Przed kilkoma dniami Istat poinformował, że w pierwszym kwartale 2018 r. włoska gospodarka odnotowała lekkie spowolnienie, ze względu na skutki niższych inwestycji i mniejszego popytu zagranicznego netto. Instytut oświadczył też, że jego główny wskaźnik sugeruje spowolnienie aktywności gospodarczej również w nadchodzących miesiącach.

Inwestorzy pozostają nieufni wobec perspektyw finansów publicznych Włoch w związku z ambitnymi planami nowego rządu dotyczącymi cięć podatkowych i zwiększonych wydatków. Dług publiczny to ponad 130 proc. PKB.

W ubiegłym roku gospodarka Włoch wzrosła o 1,5 proc., najmocniej od 2010 r. Przewiduje się takie samo tempo w tym roku, co uczyniłoby Włochy najwolniej rozwijającym się krajem w gronie 19 krajów strefy euro. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Włochy: produkcja spadła mocniej od prognoz