Czytasz dzięki

Włoski rząd przeznaczył 25 mld EUR na walkę z koronawirusem

  • PAP
opublikowano: 11-03-2020, 11:14
aktualizacja: 11-03-2020, 12:23

Rząd Włoch przeznaczył 25 miliardów euro na walkę z koronawirusem i skutkami epidemii - ogłoszono w środę na konferencji prasowej w Kancelarii Premiera Giuseppe Contego.

Rząd Włoch przeznaczył 25 miliardów euro na walkę z koronawirusem i skutkami epidemii - ogłoszono w środę na konferencji prasowej w Kancelarii Premiera Giuseppe Contego. Pierwszy dekret w sprawie wykorzystania 12 mld euro zapowiedziano na piątek.

Włochy są na pierwszym miejscu na świecie pod względem liczby ofiar COVID-19.
Zobacz więcej

Włochy są na pierwszym miejscu na świecie pod względem liczby ofiar COVID-19. iStock

"Wyasygnowaliśmy nadzwyczajną sumę 25 miliardów euro nie do natychmiastowego wykorzystania, lecz po to, by można było jej użyć dla stawienia czoła wszystkim trudnościom wynikającym z kryzysu" - oświadczył szef rządu.

Conte podkreślił, że w czasie rozmów z przedstawicielami Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego uzyskał zapewnienie o "wielkim uznaniu" i poparciu dla wykorzystania "wszystkich narzędzi" w walce z epidemią. Wyraził też zadowolenie z klimatu rozmów.

Minister finansów Roberto Gualtieri ogłosił, że dekret rządowy w sprawie wykorzystania pierwszej transzy w wysokości 12 mld euro w związku z kryzysem będzie gotowy w piątek.

Wyjaśnił zarazem, że poziom deficytu budżetowego oraz to, czy przekroczy on dopuszczalny przez Unię Europejską 3-procentowy próg, zależeć będzie od tego, jaka będzie faktyczna wielkość przeznaczonych funduszy. "Za wcześnie jest na to, by mówić, jaki poziom deficytu zostanie osiągnięty" - oświadczył szef resortu finansów.

Premiera Conte pytano o to, czy możliwe jest dalsze zaostrzenie kroków w walce z szerzeniem się koronawirusa na północy Włoch, czego domagają się przedstawiciele tamtejszych władz regionalnych, w tym Lombardii. Szef rządu odparł, że czeka na formalne wnioski w tej sprawie i zapewnił, że nie ma sprzeciwu wobec "bardziej restrykcyjnych środków". Jednym z nich miałoby być całkowite zamknięcie wszystkich restauracji i lokali gastronomicznych, otwartych obecnie do godziny 18.

Conte zaapelował do uczestników debaty publicznej w kraju o odpowiedzialność i unikanie kierowania się emocjami.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy