Wnioski do GDDKiA od firm pracujących dla Alpine

DI, PAP
01-08-2013, 15:45

Wnioski na ok. 9 mln zł złożyli przedsiębiorcy, którzy pracowali przy budowie autostrady A1 i nie dostali pieniędzy od Alpine Bau – podał katowicki oddział GDDKiA. Wypłaty mają ruszyć w sierpniu.

W połowie maja firma Alpine Bau oświadczyła, że nie dokończy budowy A1 na odcinku Świerklany-Gorzyczki oraz znajdującego się na nim mostu w Mszanie. W połowie czerwca wobec Alpine zostało wszczęte postępowanie upadłościowe.

Pracujący przy budowie autostrady podwykonawcy, usługodawcy i dostawcy, którzy nie dostali od wykonawcy zapłaty, mogą od 15 lipca przez 21 dni zgłaszać się do katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o wypłatę należności.

Jak przekazał rzecznik katowickiego oddziału GDDKiA Marek Prusak, trafiło tam 28 takich wniosków opiewających łącznie na około 9 mln zł. 19 z nich złożyli podwykonawcy, których należności to około 7,9 mln zł, pozostałe pochodzą od usługodawców i dostawców. Trwa weryfikacja wniosków. Pierwsze wypłaty mają ruszyć w sierpniu.

Prusak powiedział PAP w czwartek, że Dyrekcja nie ma informacji, ile firm współpracowało z Alpine Bau przy budowie A1 oraz jakich kwot należności nie otrzymali od b. głównego wykonawcy. „Poza podwykonawcami, którzy byli zatwierdzani przez GDDKiA, są to też usługodawcy i dostawcy, którzy nie byli zatwierdzani” - przypomniał rzecznik.

Prawo do dochodzenia swoich roszczeń od GDDKiA daje firmom, które nie otrzymały zapłaty od wykonawcy, specustawa z czerwca ub.r. o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców. Zakłada ona, że poszkodowani przedsiębiorcy mogą się zwrócić o wypłatę pieniędzy do generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad, a GDDKiA dochodzi z kolei pieniędzy od wykonawców, którzy nie zapłacili.

Poza pieniędzmi wypłacanymi na mocy specustawy, do podwykonawców trafiają też wypłaty dokonane na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, w ramach tzw. solidarnej odpowiedzialności

Prócz odcinka autostrady A1 Świerklany-Gorzyczki Alpine Bau budowała też w Polsce odcinek trasy S5 Kaczkowo-Korzeńsko między Poznaniem i Wrocławiem (kontrakt obejmował też budowę obwodnicę Rawicza w ciągu DK 36) oraz drogę krajową nr 16 odcinku Biskupiec – Borki Wielkie. Pewien czas po tym, jak Alpine Bau oświadczyła, że nie dokończy budowy A1, GDDKiA odstąpiła od obu pozostałych umów z firmą.

W ramach podobnej procedury wypłaty należności związanych z tymi budowami Alpine do poznańskiego oddziału GDDKiA trafiły już 154 wnioski na ponad 60 mln zł (za S5), a do olsztyńskiego oddziału dyrekcji 58 wniosków na ponad 8 mln zł (za DK 16).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Wnioski do GDDKiA od firm pracujących dla Alpine