Czytasz dzięki

Wrześniowe PMI głośnym sygnałem ostrzegawczym

opublikowano: 23-09-2020, 22:00

Druga fala pandemii może przynieść drugą falę kryzysu — ostrzegają analitycy na podstawie pierwszych wskaźników koniunktury za wrzesień ze strefy euro

Zaraz po zniesieniu obostrzeń w unijnej gospodarce nastąpił okres gwałtownego odbicia. Jednak wraz z nadejściem jesieni dane przestały być tak optymistyczne. Złożony wskaźnik koniunktury PMI dla strefy euro we wrześniu wyniósł 50,1 pkt, o 1,8 pkt mniej niż w sierpniu i dokładnie o tyle samo mniej od rynkowego konsensusu analityków na Starym Kontynencie. Głównym czynnikiem zwalniającym rozkwit ekonomii jest pogorszenie się sytuacji w usługach. Przedsiębiorstwa z tego sektora odczuwają skutki znów rosnącej liczby zakażeń koronawirusem i obawiają się, że ta sytuacja przełoży się na ich położenie w średnim okresie, stąd PMI dla usług wynosi jedynie 47,6 pkt.

W tym samym czasie za to przemysł odnotował dalsze polepszenie sytuacji, odnotowując najlepszy wynik od 25 miesięcy — 53,7 pkt. Z punktu widzenia pracowników warto odnotować, że spadek miejsc pracy obserwowany w poprzednich miesiącach postępuje, jednak w coraz słabszym tempie, głównie dzięki poprawie oczekiwań co do sytuacji w przemyśle w następnych miesiącach. Claus Vistesen, główny ekonomista think tanku Pantheon Macroeconomics uważa, że środowe dane są rozczarowujące, ale nie są zaskoczeniem. Ekonomiści i epidemiolodzy spodziewali się drugiej fali pandemii i wszelkich wiążących się z tym negatywnych konsekwencji dla sektora usług.

— Pogląd, że jakikolwiek odczyt poniżej 50 pkt oznacza recesję, nie zawsze ma odzwierciedlenie w rzeczywistych „twardych” danych, ale w tej sytuacji wydaje się rozsądnym wnioskiem. Usługi wyraźnie cierpią z powodu rosnącej liczby zakażeń i związanego z tym ponownego nałożenia ograniczeń, podczas gdy produkcja przemysłowa utrzymuje tempo poprawy, głównie dzięki świetnym wynikom Niemiec — zauważa Claus Vistesen.

Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
×
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Pełne uzdrowienie gospodarki trudno pogodzić z kontrolowaniem rozprzestrzeniania się wirusa. Stawiamy na to, że deficyt reprezentowany wynikający z pogodzenia tych dwóch przeciwstawnych sił wynosi od 5 do 10 proc. poziomu PKB sprzed wirusa. Patrząc w przyszłość na oficjalne dane, indeksy PMI sugerują teraz, że miesięczne dane pod koniec III kw. ulegną pogorszeniu, z ryzykiem w dół również w przypadku pierwszych danych za IV kw. — przewiduje ekonomista.

Bert Colijn, ekonomista ING Banku, zaznacza, że najnowsze odczyty PMI powinny być sygnałem do działania dla rządów i banków centralnych regionu.

— W tej chwili powinny zostać uruchomione sygnały alarmowe dotyczące tempa zdrowienia unijnej gospodarki w czasie, gdy liczba nowych przypadków COVID-19 ponownie rośnie. Chociaż nowe środki przeciwko wirusowi są lokalne i łagodne w porównaniu z marcem, wygląda na to, że gospodarka już odczuwa skutki wzrostu liczby przypadków. Potwierdza to, że zachowania człowieka związane z obawą przed wirusem są ważnym czynnikiem determinującym działalność gospodarczą i będą mieć dla niej znaczenie w najbliższych miesiącach — uważa Bert Colijn.

Dodaje, że PMI wskazuje w najlepszym przypadku na spowolnienie tempa ożywienia gospodarczego, a w najgorszym na ponowne spowolnienie gospodarcze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane