WSJ: ekonomiści z Fed udziałowcami firmy prognoz gospodarczych

opublikowano: 16-10-2017, 11:29
aktualizacja: 16-10-2017, 11:29

Komórka kontrolna Fed prowadzi dochodzenie w sprawie ekonomistów banku centralnego USA, którzy są jednocześnie udziałowcami brytyjskiej spółki zajmującej się prognozami gospodarczymi, informuje The Wall Street Journal.

Dochodzenie będące w początkowej fazie ma wykazać, czy w sprawie istnieje tzw. konflikt interesów. Ekonomistów jest czterech i mają udziały w Now-Casting Economics Ltd. z Londynu, twierdzi informator WSJ.

Zobacz więcej

Fed, fot. Bloomberg

Gazeta zwraca uwagę, że podobnie jak Fed, brytyjska spółka dokonuje krótkoterminowych prognoz gospodarczych z wykorzystaniem bieżących danych. Sprzedaje je następnie firmom inwestycyjnym, np. funduszom hedgingowym, które kierują się nimi dokonując transakcji. Zaangażowanie ekonomistów Fed w brytyjskiej spółce budzi obawy, że mogą oni sprzedawać dane amerykańskiego banku centralnego.

Jednym z ekonomistów zaangażowanych w Now-Casting Economics i współtwórcą tej spółki jest Domenico Giannone, zajmujący się badaniami makroekonomicznymi i monetarnymi w Fed w Nowym Jorku. Poinformował on, że był w Now-Casting Economics zanim pod koniec 2014 roku dołączył do Fed. Ma obecnie 30,5 proc. akcji spółki. Zapewnia, że po wejściu do Fed wycofał się z kierowania Now-Casting Economics.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, wsj.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / WSJ: ekonomiści z Fed udziałowcami firmy prognoz gospodarczych