Wskaźniki PMI sugerują pogłębiające się spowolnienie niemieckiej gospodarki

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-09-2022, 11:25
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Wstępne odczyty wskaźników PMI dla niemieckiej gospodarki za wrzesień potwierdzają niestety niekorzystne trendy, co może wskazywać na zbliżającą się recesję, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Wszystkie trzy indeksy odnotowały we wrześniu spadek. Wskaźnik dla przemysłu opadł według wstępnego oszacowania na wrzesień 2022 r. do 48,3 pkt z 49,1 pkt w sierpniu. W tym przypadku odczyt okazał się zgodny z prognozami.

Z kolei analogiczny PMI dla usług, które stanowią gros gospodarki zniżkował we wrześniu do 45,4 pkt z 47,7 pkt miesiąc wcześniej i okazał się sporo gorszy od mediany oczekiwań, kształtującej się na poziomie 47,2 pkt.

Tymczasem złożony PMI, obejmujący oba wskaźniki pogłębił spadek do 45,9 pkt z końcowego odczytu w sierpniu wynoszącego 46, pkt. W tym przypadku prognoza mówiła o wartości 46,0 pkt.

Tym samym – jeśli dane potwierdzą się w finalnym odczycie – wrzesień byłby trzecim z rzędu miesiącem pozostawania w negatywnym obszarze. Wartość poniżej 50 pkt wskazuje bowiem na kurczenie się danego obszaru, podczas gdy wszystko powyżej, oznacza rozwój.

Dane wskazują, że niemiecka gospodarka skurczy się w trzecim kwartale. Perspektywy na czwarty kwartał również nie wyglądają dobrze – ocenił Phil Smith, ekonomista. Associate Director w S&P Global Market Intelligence.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane