Wspólna deklaracja Polski i Azerbejdżanu ws. bezpieczeństwa energetycznego

IAR
opublikowano: 26-02-2008, 17:21

Prezydenci Azerbejdżanu i Polski podpisali wspólną deklarację. Podkreślono w niej znaczenie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w Europie.

W dokumencie jest także mowa o rosnącym znaczeniu surowców energetycznych z regionu Morza Kaspijskiego w zaspokojeniu popytu w Europie. Podkreślono także strategiczne znaczenie powodzenia budowy ropociągu Baku - Tibilisi - Ceyhan i gazociagu Baku- Tibilisi - Erzurum. Polska i Azerbejdżan popierają projekt budowy korytarza tranzytowego dla kaspijskiej ropy na rynki europejskie i światowe, czyli projekt Odessa-Brody-Płock-Gdańsk. Obie strony są także zadowolone z ustanowienia konsorcjum Sarmacja, które opracuje studium wykonalności dla przesyłu surowców energetycznych od Morza Kaspijskiego, przez terytorium Azerbejdżanu, Gruzji, Ukrainy i Polski.

W deklaracji pojawiło się także zapewnienie, że oba kraje będą działać na rzecz rozwoju infrastruktury transportowej, a więc korytarza Europa - Kaukaz- Azja, łączącego południowy Kaukaz z Europą środkową i wschodnią. Podczas konferencji w Warszawie obaj prezydenci podkreślali strategicznie znaczenie współpracy gospodarczej naszych państw. Wizyta Ilhama Alijewa w Polsce potrwa dwa dni. Prezydent Azerbejdżanu spotka się dziś z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem, a następnie z szefem rządu Donaldem Tuskiem. Zaplanowane na dziś rozmowy z polskimi politykami dotyczyć mają przede wszystkim bezpieczeństwa energetycznego i gazociągu Nabucco.

IAR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Polecane