Wyciek ujawnił, że amerykańscy miliarderzy nie płacili podatku dochodowego

opublikowano: 09-06-2021, 06:16

Serwis ProPublica dotarł do danych z zeznań podatkowych najbogatszych Amerykanów, m.in. Jeffa Bezosa, Elona Muska, Warrena Buffetta i George’a Sorosa. Wynika z nich, że były lata kiedy nie płacili w ogóle podatku dochodowego, informuje BBC.

ProPublica twierdzi, że Jeff Bezos, najbogatszy człowiek na świecie, twórca i szef Amazon.com, nie zapłacił żadnego podatku dochodowego w 2007 i 2011 roku. Elon Musk, twórca i szef Tesli, nie zapłacił podatku w 2018 roku. ProPublica twierdzi, że jeśli 25 najbogatszych Amerykanów płaciło podatek, to wynosił on średnio 15,8 proc. dochodu, czyli był niższy niż płacony przez większość normalnych pracowników w USA.

Jeff Bezos, fot. Bloomberg
Jeff Bezos, fot. Bloomberg

- Wykorzystując absolutnie legalne strategie podatkowe wielu z najbogatszych jest w stanie zmniejszyć płacony podatek federalny do zera lub blisko niego nawet pomimo wzrostu majątku w ostatnich latach – podkreśla ProPublica.

Zwraca uwagę, że łączny majątek 25 najbogatszych Amerykanów wzrósł o 401 mld USD w latach 2014-2018. W tym samym czasie zapłacili łącznie 13,6 mld USD podatku.

Serwis zapowiedział dalsze publikacje.

Rzecznik Białego Domu stwierdził, że wyciek danych podatkowych jest „nielegalny”. Urząd podatkowy i FBI już prowadzą w jego sprawie dochodzenie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane