Wyhodowane bakterie zjadły zanieczyszczenia na Woli

opublikowano: 02-04-2018, 22:00

Firma Immofinanz oczyściła grunt przy ul. Ostroroga 23 w Warszawie z historycznych pozostałości.

Wola wraz z kolejnymi inwestycjami staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem do życia.

— Prawdziwa rewitalizacja nie jest jednak możliwa bez poprzedzającej ją remediacji. Cieszymy się, że mamy w tym swój skromny udział — mówi Magdalena Kowalewska, dyrektor generalny Immofinanz w Polsce.

Remediacja to usuwanie zanieczyszczeń powstałych w wyniku działalności przemysłowej. W przypadku działki przy ul. Ostroroga 23 zanieczyszczeniamiały charakter historyczny i znajdowały się głęboko w ziemi.

W XX-leciu międzywojennym Wola była silnie uprzemysłowionym obszarem miasta. Niestety ówczesne standardy produkcyjne pozostawiały wiele do życzenia w porównaniu ze współczesnymi wymaganiami ochrony środowiska. Większość budynków w tej dzielnicy została zniszczona na skutek działań wojennych w 1944 r.

Przeprowadzona na Woli remediacja składała się z trzech etapów: prac przygotowawczych, biodegradacji polegającej na wszczepieniu w ziemię specjalnie wyhodowanych bakterii w celu rozłożenia szkodliwych substancji oraz prac wydobywczych, z których część była prowadzona pod namiotem ochronnym.

Dla potrzeb komunikacji z mieszkańcami sąsiednich budynków została uruchomiona platforma www.czysta-wola.pl, na której na bieżąco publikowane były informacje o przebiegu prac. Wszyscy chętni mogli też zapisać się do subskrypcji newslettera.

16 marca 2018 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie potwierdził, że plan remediacji został wykonany prawidłowo, a „na podstawie przekazanych wyników badań próbek gruntu pobranych po przeprowadzonych pracach remediację uznaje się za skuteczną”.

Teren inwestycji przy ul. Ostroroga 23 jest teraz przygotowywany do sprzedaży innemu deweloperowi. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane