Wyniki kwartalne i wieści z ONZ zdecydują o nastrojach na GPW

opublikowano: 16-02-2003, 21:43

Miniony tydzień na GPW zakończył się niewielkimi spadkami głównych indeksów. Rynek zignorował pozytywne sygnały z czołowych giełd, gdzie dominowały wzrosty. Na przebieg sesji największy wpływ miały dwa czynniki: ostatnie wyniki spółek i oczekiwanie na raport szefa inspektorów ONZ Hansa Blixa dotyczący Iraku.

Raport przedstawiony na forum ONZ odsunął, przynajmniej na jakiś czas, datę ataku na Irak, co natychmiast odbiło się we wzrostach kursów na światowych giełdach. Ten trend powinien utrzymać się również w poniedziałek, gdyż zwyżki na Wall Street i dobre dane makro w USA powinny zachęcić do kupna akcji. W centrum uwagi może pozostać sektor komputerowy, który ożywił się po publikacji świetnych wyników amerykańskiego Della i prezentacji nowego chipa Intela. Pozytywne sygnał daje również niedzielna decyzja Niemiec, które przestały blokować dozbrojenie Turcji.

Aktywność na giełdach europejskich może być jednak nieco ograniczona w związku z poniedziałkowym świętem Presidents Day za Oceanem. Dzień Prezydentów przypada zawsze na trzeci poniedziałek lutego, pomiędzy rocznicami urodzin Abrahama Lincolna (12 lutego) i George’a Washingtona (22 lutego). Rynki finansowe w USA będą nieczynne, a brak głównego wskaźnika zazwyczaj ogranicza aktywność graczy na całym świecie.

Jednak pozytywny klimat geopolityczny powinien przynieść ożywienie na GPW. Niska aktywność warszawskiego rynku daje doskonały moment do odbicia indeksów, zwłaszcza na tle wzrostów na Starym Kontynencie. Za wzrostem przemawiają tez wskaźniki techniczne.

Na rynek wciąż napływają nowe raporty kwartalne, które nie pozostają bez wpływu na wycenę indeksów. Fatalny wpływ miały na wycenę zwłaszcza spowodowane rezerwami słabe wyniki sektora bankowego, które przyniosły w ostatnim miesiącu mocną przecenę spółek finansowych. Zaczęło się od strat BRE, Kredyt Banku i Millenium, potem okazało się, że Pekao zarobił 800 mln zamiast prognozowanego 1 mld. W piątek dołączył do nich BPH-PBK, który w całym roku zarobił 147,8 mln, zł, o 25 proc. mniej od oczekiwań i LG Petro Bank z 18,7 mln zł straty w 2002 roku.

Jednak słaby kwartał jest już zdyskontowany w niskich cenach banków, które dodatkowo zaczynają przekazywać lepsze wieści. Po piątkowym spadku BPH PBK podał, że planuje wzrost zysków w 2003 r. i chce przeznaczyć 25-30 proc. zysku na dywidendę. BRE obiecuje koniec strat zapewniając, że nie straci ani na zaangażowaniu w Elektrim, ani w Telbank. Równocześnie spółka systematycznie zamierza zmniejszać udział w rynku inwestycyjnym. Pozytywne zapowiedzi powodują, że banki mogą powrócić do łask inwestorów.

Fatalne wyniki przekazał w piątek ComputerLand, co przyniosło prawie 6 proc. przecenę akcji spółki. Jednak jeden z liderów sektora IT zapowiedział, że w 2003 roku uda mu się zwiększyć jednostkowy zysk operacyjny o kilkadziesiąt proc. Znacznie lepiej wypada ComArch, który planuje zwiększyć sprzedaż w 2003 o 20 proc. Dostawca systemów informatycznych nie podał jeszcze wyników ale prezes poinformował, że sprzedaż wyniosła 155,3 mln zł i była największa w historii krakowskiej spółki, a zysk netto 9,77 mln.

W tym roku warszawski rynek bardzo surowo traktuje spółki, których wyniki przyniosły rozczarowanie. Drastycznie odczuł to kurs Amiki po opublikowaniu niemal o połowę gorszych wyników od zakładanych przez zarząd. Po sesji 21 marca z listy uczestników WIG20 zostanie wykreślona Amica, a jej miejsce zajmie Netia, która w ramach restrukturyzacji zmniejszyła o 35 proc. stratę w 2002 r. Kiepskie wieści napłynęły ze strony Simple, która obniżyła prognozę zysku na 2003 do 0,7 mln zł i Naftobudowy informującej o 5,77 mln zł straty na koniec 2002 r. Nieco lepiej zabrzmiały raporty Polifarbu Cieszyn, który nadal zwiększa przychody, Kopexu planującego dywidendę rzędu ok. 30-40 proc. zysku i Interii – portal zmniejszył stratę w 2002 roku do 9,31 mln zł i osiąga dodatnią EBITDĘ.

Ciekawa może być reakcja rynku na wyniki KGHM, który przekroczył prognozę jednostkowego zysku w 2002 r. W czwartym kwartale 2002 roku KGHM Polska Miedź miał 48,3 mln zł zysku, zaś cały rok zamknął zyskiem na poziomie 254,5 mln zł, znacznie powyżej przewidywań analityków i samej prognozy spółki.

Jednak mimo optymistycznego wydźwięku, raport nie powinien przynieść wzrostu wyceny spółki. Wynik netto jest dobry, jednak jest przede wszystkim efektem transakcji terminowych. Dodatkowo KGHM nie tworzył w ostatnim kwartale rezerw na inwestycje w zależną spółkę telekomunikacyjną Dialog, co uczyni najprawdopodobniej w raporcie skonsolidowanym. Zagrożeniem dla spółki są też niskie ceny miedzi, które mogą dalej zniżkować .

Neutralna powinna być reakcja rynku na raport Orbisu, którego zysk po czterech kwartałach spadł do 30,9 mln zł z 51,2 mln zł rok wcześniej. Wyniki były bardzo bliskie prognoz, więc nie należy oczekiwać dużych wahań kursu spółki hotelarskiej.

Bieżący tydzień przyniesie następną falę raportów kwartalnych. W poniedziałek wyniki jednostkowe i skonsolidowane ogłosi m. in. Agora. Spadek rynku reklamy i konsolidacja AMS wpłyną negatywnie na wyniki Agory w IV kwartale 2002. Wynik może dodatkowo obniżyć 7 mln zł rezerw na podatek dochodowy. Analitycy oczekują 57,34 mln zł zysku netto w całym 2002 roku, 70,72 mln zł zysku operacyjnego, przy przychodach 786,3 mln zł przychodów.

W bieżącym roku należy spodziewać się dalszego pogorszenia segmentu gazet i outdooru, stąd bardzo istotnym sygnałem dla spółki może być zmiana struktury przychodów na korzyść magazynów i stacji radiowych, które nie odczuwają tak mocno stagnacji na rynku medialnym, jak sztandarowy tytuł Agory – „Gazeta Wyborcza”. Jednak z pewnością rok 2003 będzie dla Agory obarczony kosztami restrukturyzacji i konsolidacji, w tym AMS oraz łączenia poszczególnych biznesów. Inną kluczową kwestią jest ewentualne wejście Axel-Springera do Polski z nowym dziennikiem i oczywiście kształt nowej ustawy medialnej.

Paweł Kubisiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki kwartalne i wieści z ONZ zdecydują o nastrojach na GPW