Wysokie oczekiwania rynku przed posiedzeniem EBC

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 09-09-2019, 11:45

Bieżący tydzień będzie upływał pod znakiem oczekiwania na wrześniowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, na którym zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią Dragh’iego powinno dojść do luzowania polityki pieniężnej.

Kluczowym pytaniem pozostaje to czy EBC sprosta oczekiwaniom rynku, które liczą na pakiet działań w celu wsparcia europejskiej gospodarki? Wypowiedzi przedstawicieli banku nie wskazują na jednomyślność, co może stać na przeszkodzie w podjęciu decydujących działań w obliczu wyraźnie lepszych nastrojów rynkowych. Trzeba brać także pod uwagę fakt, że kończy się kadencja obecnego szefa EBC i być może Draghi będzie chciał dać ostatnie słowo w kwestii niestandardowych narzędzi w polityce monetarnej Ch.Lagarde, które obejmie stanowisko prezesa EBC już w listopadzie. W centrum uwagi będą pozostawały także kwestie związane z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W piątek Izba Lordów przyjęła ustawę mającą na celu zablokowanie Brexitu bez umowy i wymuszenie na brytyjskim premierze złożenie wniosku odsuwającego opuszczenia UE na koniec stycznia 2020 roku, jeśli do 19 października nie zostanie zaakceptowana wynegocjowana mowa z UE. Na rynku krajowym o stopach procentowych będzie decydowała Rada Polityki Pieniężnej. Konsensus rynkowy zakłada brak zmian w poziomie stóp procentowych. Najprawdopodobniej nawet w obliczu nieco wyższej inflacji, retoryka Rady nie ulegnie zmianie na bardziej jastrzębią. 

Podczas piątkowego wystąpienia Powell powtórzył, że bank „nie prognozuje ani nie oczekuje recesji” oraz wskazał, że powinien utrzymać się umiarkowany wzrost gospodarczy w USA. Szef Fed jest świadomy ryzyk przed jakimi stoi amerykańska koniunktura, jednakże stwierdził jednocześnie, że sierpniowy raport z amerykańskiego rynku pracy jest oznaką siły tamtejszego sektora. Piątkowe dane wskazywały na wzrost zatrudnienia poza rolnictwem o 130 tys. wobec oczekiwanego wzrostu o 160 tys. Stopa bezrobocia ustabilizowała się na niskim poziomie 3,7% w skali roku. Dynamika wynagrodzeń spadła do 3,2% z 3,3% r/r, jednak w ujęciu miesięcznym przyśpieszyła do 0,4% z 0,3% m/m. Dane pozostają neutralne i wpisują się w scenariusz oczekiwania na kolejną obniżę stóp procentowych w USA w obliczu widocznego spowolnienia w amerykańskim przemyśle. 

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

GBP/USD

GBP/USD łapie oddech po tym, jak najprawdopodobniej udało się uniknąć bezumownego Brexitu 31 października. Notowania powróciły dzisiaj powyżej 50-okresowej średniej EMA w interwale dziennym i z technicznego punktu widzenia odreagowanie może być kontynuowane. Kolejną barierą dla strony popytowej będzie 100-okresowa średnia EMA w skali D1 przebiegająca w rejonie 1,2430. Silną strefą wsparcia pozostaje obszar wynikający z lokalnych maksimów ustanowionych w X.2016r., I.2017r. oraz IX.2019r. 

USD/PLN

USD/PLN pozostaje stabilny w oczekiwaniu na nowe impulsy. Notowania wspierają się na linii Kijun, która jak na razie ogranicza zasięg korekty spadkowej. Zejście poniżej zeszłotygodniowego minimów otworzyłoby drogę do pogłębienia spadków w okolice 50-okresowej  średniej EMA w skali D1, która zbiega się z 38,2% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się od końca czerwca 2019 roku w rejonie 3,8930. Silnym oporem pozostają lokalne szczyty tuż poniżej okrągłego poziomu 4,0000. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, Noble Securities SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu