Z kraju i ze świata najważniejsze wydarzenia

Izolda Boguta
opublikowano: 09-07-2002, 00:00

Barbara Piwnik nie poprowadzi procesu FOZZ

Wczoraj była minister sprawiedliwości Barbara Piwnik złożyła do Krajowej Rady Sądownictwa wniosek o zaopiniowanie jej kandydatury na stanowisko sędziego. Najbliższe posiedzenie KRS ma w przyszłym tygodniu, ale mało prawdopodobne jest, aby rada zajęła się podczas niego sprawą Barbary Piwnik, bo przewidziana jest dyskusja nt. budżetu sądownictwa. Dlatego decyzję KRS podejmie prawdopodobnie we wrześniu. Jeśli rada pozytywnie zaopiniuje kandydaturę Piwnik, to zwróci się do prezydenta o zatwierdzenie nominacji dla byłej minister.

Marek Celej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa, podkreślił, że „nie ma potrzeby”, by Barbara Piwnik zasiadała w składzie sędziowskim na ruszającym we wrześniu, ponownym procesie ws. afery FOZZ. Do momentu objęcia teki ministra sprawiedliwości, proces w sprawie afery FOZZ prowadziła właśnie Barbara Piwnik. Gdy objęła resort, do prowadzenia sprawy został wyznaczony nowy sędzia .

Celnicy wykryli kolejny przemyt

Przemyt papierosów wartości około 120 tys. zł udaremnili celnicy z terminalu samochodowego w Koroszczynie koło Terespola nad Bugiem. Nocą z niedzieli na poniedziałek do odprawy celnej w Koroszczynie podjechał samochód ciężarowy typu chłodnia o białoruskich numerach rejestracyjnych. Jego kierowca zgłosił do odprawy ponad 19 ton drutu stalowego przeznaczonego dla odbiorcy w Niemczech. Podczas rewizji celnicy zauważyli, że dach chłodni jest przekonstruowany i przystosowany do przemytu. W skrytce ujawniono 29,8 tys. paczek papierosów.

— Gdyby trafiły one na rynek, Skarb Państwa straciłby z tytułu uszczupleń celno-podatkowych 2,5 mln zł — twierdzi Barbara Korwin, rzeczniczka Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

Samochód z ładunkiem i białoruskiego kierowcę zatrzymano. Trwa wyjaśnianie sprawy. Kierowca przyznał, że był w hucie przy załadunku drutu, ale, jak powiedział, nic nie wiedział o ukrytych papierosach. To był już siódmy w tym roku duży przemyt papierosów, udaremniony przez celników z przejść granicznych podległych Izbie Celnej w Białej Podlaskiej. Dotychczas zatrzymali oni prawie 750 tys. paczek papierosów wartości rynkowej blisko 2,8 mln zł. Gdyby trafiły one na rynek, Skarb Państwa z tytułu uszczupleń celno-podatkowych straciłby około 50 mln zł.

J. Carter chciałby pomóc Wenezueli

Były prezydent USA Jimmy Carter zaproponował w niedzielę utworzenie „komisji wybitnych”, aby położyć kres kryzysowi politycznemu w Wenezueli.

Przeciwnicy polityczni prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza zwrócili się do Cartera z prośbą, aby pomógł im zdobyć gwarancje bezpieczeństwa w tym kraju. Carter ma odegrać rolę mediatora między rządem i opozycją. Od chwili przyjazdu do Wenezueli spotkał się z wiceprezydentem Jose Vicente Rangelą, właścicielami mediów i szefami opozycyjnych związków zawodowych. Po spotkaniu z Carterem szef związku zawodowego Carlos Ortega ogłosił, że w rozmowie pojawiła się koncepcja utworzenia „komisji wybitnych”, mającej pomóc w mediacjach między władzą a opozycją.

Po nieudanym kwietniowym zamachu stanu (w walkach ulicznych zginęło wtedy około 60 osób) prezydent Wenezueli Hugo Chavez obiecał podjęcie przez jego rząd polubownych działań zmierzających do rozwiązania konfliktu. Ale opozycja dalej domaga się ustąpienia lewicującego prezydenta.

Japonia i Unia obradują w Tokio

W Tokio rozpoczął się szczyt japońsko-unijny. W spotkaniu ze strony Unii Europejskiej uczestniczą przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi, komisarz UE ds. handlu Pascal Lamy oraz premier przewodniczącej w tym półroczu Unii Danii — Anders Fogh Rasmussen. Na kilka godzin przed formalnym szczytem w Tokio spotkali się ministrowie ds. handlu Japonii i UE. Jak podaje agencja Kyodo, uzgodniono, iż obie strony nadal będą się sprzeciwiać wprowadzeniu przez Stany Zjednoczone na początku roku — wbrew zasadom wolnego handlu i rekomendacjom Światowej Organizacji Handlu (WTO) — zwiększonych ceł na importowaną do USA stal. Japonia i Unia Europejska zagroziły wprowadzeniem w odpowiedzi stuprocentowej podwyżki ceł na wybrane produkty amerykańskie, jeśli Waszyngton nie zwolni niektórych państw z wyższych opłat celnych bądź nie zrekompensuje strat eksporterów z Japonii i UE. Na dorocznym szczycie Japonia-UE mają być omawiane przede wszystkim kwestie przyszłej współpracy w przypadkach międzynarodowych kryzysów.

Opanowano już ogień w Arizonie

Opanowano ostatecznie trwający trzy tygodnie pożar lasów w amerykańskim stanie Arizona. Jak podano oficjalnie w Phoenix, pożar strawił w sumie 468,6 tys. hektarów parku narodowego Apache-Sitgreaves i rezerwatu Fort Apache. Spłonęło całkowicie 400 domów. Lasy w Arizonie zaczęły palić się 18 czerwca — w walce z żywiołem uczestniczyły niemal dwa tysiące strażaków i leśników. Mimo deklaracji o wygaszeniu pożaru, w kilkunastu punktach lasów w poniedziałek trwał on nadal, jednakże — zdaniem strażaków — nie ma groźby przeniesienia pożaru na dalsze tereny.

Tajfun szaleje na Filipinach

Tajfun Chata, od trzech dni szalejący na Filipinach, spowodował śmierć już co najmniej 15 osób. Trzy osoby oficjalnie uznaje się za zaginione. Wśród śmiertelnych ofiar Chaty znalazło się trzech południowokoreańskich turystów. Zginęli w prowincji Batangas, gdy fala powodziowa przewróciła łódź, którą płynęli turyści.

Tajfun stał się powodem wystąpienia rzek z brzegów w co najmniej trzech rejonach Archipelagu Filipińskiego. Z powodu zagrożenia powodziowego ewakuowano ponad dziesięć tysięcy ludzi. Oprócz obfitych opadów tajfun niesie ze sobą także huraganowe wichry, których prędkość dochodzi do 170 kilometrów na godzinę. W poniedziałek Chata przesunął się znad Filipin w kierunku Japonii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Izolda Boguta

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Z kraju i ze świata najważniejsze wydarzenia