Z pierwszej aukcji skarb państwa wziął 96 mln zł

Magdalena Graniszewska
opublikowano: 24-04-2009, 00:00

Skarb państwa sprzedał 100 proc. akcji Koltramu na aukcji. To pierwsza tego typu transakcja w historii. I od razu szybki sukces.

Gazela Biznesu została wylicytowana przez Francuzów

Skarb państwa sprzedał 100 proc. akcji Koltramu na aukcji. To pierwsza tego typu transakcja w historii. I od razu szybki sukces.

Pierwsza w historii aukcja, w której skarb państwa chciał sprzedać 100 proc. kapitału jednej ze swoich spółek —Koltramu produkującego rozjazdy kolejowe — wzbudziła spore zainteresowanie. Sześciu inwestorów podpisało umowę o zaufaniu poufności, potem czterech przystąpiło do badania firmy (due diligence), a ostatecznie na wzięcie udziału w aukcji i wpłacenie 2,4 mln zł wadium zdecydowały się trzy firmy.

Szybki numerek…

Aukcja przebiegła błyskawicznie. Cena wywoławcza wynosiła 80 mln zł, a oferenci podbijali stawkę po 1 mln zł. Ostatecznie, po trzech minutach licytacji, dotarła do 96 mln zł (dla porównania: Koltram osiągnął w 2008 r. 66 mln zł sprzedaży, 11 mln zł zysku operacyjnego i 9,4 mln zł zysku netto). Zwycięzcą okazały się Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe Cogifer Polska z francuskiej grupy Vossloh Cogifer.

— To były emocjonujące trzy minuty. Uważam, że każdy z potencjalnych nabywców był dla spółki korzystny. Jeśli chodzi o ostateczną cenę, to uważam ją za wysoką — komentował na gorąco Marian Rehlich, prezes Koltramu.

Zaraz po aukcji podpisano warunkową umowę sprzedaży spółki. By została zrealizowana, konieczne będzie uzyskanie m.in. zgody UOKiK. To istotne, ponieważ po transakcji obie spółki będą ważnym graczem na polskim rynku.

— Nasz łączny udział w polskim rynku wyniesie około 60 proc. Pamiętajmy jednak, że działamy przede wszystkim na rynku europejskim, w którym nasz udział wyniesie zaledwie 2-3 proc. — szacuje Marc-Antoine de Dietrich, reprezentujący na aukcji grupę Vossloh Cogifer.

...i będą kolejne

Zadowolenia z przebiegu aukcji nie kryją też przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP).

— Cenę uważam za satysfakcjonującą — twierdzi Joanna Schmid, wiceminister skarbu.

Wtóruje jej Zdzisław Gawlik, podsekretarz stanu w MSP. Jego zdaniem, resort zrobił dobry interes, podobnie jak kupujący. Zdaniem Gawlika, Koltram ma ciekawe perspektywy, ponieważ rząd zamierza inwestować w rozwój dróg kolejowych.

Po tak dobrym starcie MSP szykuje kolejne aukcje.

— Do następnej mogłoby dojść w czerwcu. Będą to przede wszystkim spółki małe i średnie, dlatego nie będą miały dużego udziału w przychodach z prywatyzacji — mówi Joanna Schmid.

Resort ma już przygotowane wyceny spółek, które mają wkrótce trafić na aukcję. Reprezentują m.in. branże: turystyczną, spożywczą, elektromechaniczną i transportową.

— Za pomocą aukcji na pewno nie sprywatyzujemy np. spółek energetycznych — zapewnia Joanna Schmid.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu