“Żaden szanujący bank centralny nie powinien trzymać złota”

opublikowano: 27-11-2014, 18:16

Złoto to nic innego jak „błyszczący Bitcoin”, żaden szanujący się bank centralny nie powinien go trzymać jako części rezerw, przekonuje główny ekonomista Citigroup Willem Buiter.

Raport Citigroup pojawił się przed referendum w Szwajcarii, w którym mieszkańcy mają zdecydować, czy repatriować całe szwajcarskie złoto i zmusić bank centralny do trzymania w nim co najmniej 20 proc. aktywów. Buiter podkreśla, że takie działanie nie ma sensu. 

-  Wymaganie od banku centralnego, aby 20 proc. bilansu miał w jednym towarze, nawet jeśli ten towar ma znaczącą wartość wewnętrzną, reprezentuje wysoce nieortodoksyjną i ryzykowną strategię inwestycyjną – napisał ekonomista Citigroup.

Buiter zwraca także uwagę na to, że trzymanie wszystkich fizycznych aktywów w jednym miejscu i uniemożliwienie bankowi centralnemu Szwajcarii sprzedaży złota spowodowałoby, że stałoby się ono bezwartościowe.

Innym argumentem przeciwko trzymaniu przez bank centralny złota, to zmienność jego ceny.

- Chociaż dla mnie to czysta bańka, ta bańka może trwać kolejne 6000 lat. Cena złota może wzrosnąć z 1200 USD za uncję do 1500 USD lub 5000 USD. Inwestowanie dużych pieniędzy w coś, czego wartość opiera się na niczym więcej niż zespół samopotwierdzających się wierzeń, to sposób na ekscytującą jazdę – napisał Buiter. 

Dla ekonomisty Citigroup złoto nie jest takim samym towarem jak inne, jest raczej jak wirtualny pieniądz,  Bitcoin. Jest kosztowne w produkcji, a także w przechowywaniu. Nie ma także praktycznego zastosowania jako wyprodukowane dobro. 
 
- Złoto stało się fiducjarnym towarem, czy fiducjarną walutą, tak jak dolar, euro, funt i jen są fiducjarnymi papierowymi walutami i jak Bitcoin jest fiducjarną wirtualną walutą – przekonuje Buiter. – Główne różnice między nimi a złotem są takie, że złoto, jak Bitcoin, jest bardzo kosztowne w produkcji, tymczasem produkcja dodatkowych papierowych pieniędzy ma skrajnie niski koszt krańcowy – dodał.

Willem Buiter
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarektWatch

Polecane