Zamach na ambasadę USA w Jemenie

PAP
opublikowano: 17-09-2008, 12:20

Przed ambasadą USA w Sanie wybuchł w środę samochód-pułapka - poinformował rzecznik ambasady Ryan Gliha. Według jemeńskich sił bezpieczeństwa zginęło co najmniej 14 osób, w tym sześciu jemeńskich żołnierzy.

Do ataku przyznał się Islamski Dżihad w Jemenie.

"Dzisiaj rano przy głównej bramie ambasady w Sanie eksplodował samochód. Po pierwszym wybuchu nastąpiło kilka kolejnych. Są doniesienia o ofiarach, ale nie mogę teraz potwierdzić, ani liczby, ani narodowości ofiar" - powiedział rzecznik ambasady w rozmowie telefonicznej z agencją Reutera.

Źródła w ambasadzie USA podały, że nic się nie stało żadnemu z jej pracowników, a personel placówki przebywa obecnie w bezpiecznym miejscu.

Z kolei źródła szpitalne informują o co najmniej siedmiu rannych Jemeńczykach, mieszkających w pobliżu ambasady.

Stacje telewizyjne Al-Arabija i Al-Dżazira podały, że w pobliżu silnie strzeżonej placówki USA eksplodował samochód wyładowany materiałami wybuchowymi. Wkrótce po wybuchu przed ambasadę podjechał samochód z osobnikami ubranymi w policyjne mundury. Doszło do wymiany ognia między ochroną placówki a napastnikami.

Rzecznik ambasady USA powiedział, że po pierwszym wybuchu nastąpił kolejny, ale nie był w stanie powiedzieć, co było jego przyczyną.

Informacje o dwóch wybuchach potwierdził przedstawiciel jemeńskich sił bezpieczeństwa. Według niego eksplodowały dwa samochody-pułapki, po czym doszło do około 10-minutowej gwałtownej strzelaniny.

W jednym z budynków na terenie kompleksu ambasady było widać płomienie. Jemeńskie siły bezpieczeństwa otoczyły cały ten teren.

Telewizja Al-Arabija podała, że sprawcy zamachu z Islamskiego Dżihadu w Jemenie zagrozili przeprowadzeniem kolejnych ataków w innych rejonach Zatoki Perskiej i wezwali prezydenta Jemenu Alego Abd Allaha Salaha do uwolnienia z więzienia kilku członków tej grupy.

Amerykańska ambasada w Sanie była już celem ataku w marcu obecnego roku. Trzy pociski wystrzelone z moździerza chybiły i trafiły w pobliską szkołę - zginął jemeński ochroniarz ambasady, a rannych zostało kilkanaścioro dzieci. Do zamachu przyznała się grupa związana z Al-Kaidą.

Jemen jest jednym z amerykańskich sojuszników w wojnie z terroryzmem, ogłoszonej po atakach na USA z 11 września 2001 roku.

Mimo wysiłków władz jemeńskich Al-Kaida pozostaje w tym kraju aktywna. Ta terrorystyczna organizacja jest oskarżana o wiele zamachów w Jemenie, m.in. na amerykański okręt w Adenie w 2000 roku, kiedy zginęło 17 marynarzy USA, i na francuski tankowiec dwa lata później.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Zamach na ambasadę USA w Jemenie