Zatrzymanie specjalistów IT w firmie jest możliwe

Partnerem publikacji jest ASTEK Polska
opublikowano: 19-12-2022, 00:15
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W czasach dynamicznej cyfryzacji technologie informatyczne stały się niezbędne do funkcjonowania właściwie każdej gałęzi przemysłu. Zapotrzebowanie na pracowników z sektora IT jest olbrzymie, a zbudowanie stabilnego zespołu specjalistów IT to dla pracodawców trudne zadanie. Wymagające, ale nie niemożliwe do zrealizowania. Firmy mają pomysły, jak sprostać temu wyzwaniu.

Według statystyk portalu Pracuj.pl liczba ofert pracy dla przedstawicieli branży IT stale się powiększa. W pierwszym półroczu br. ogłoszenia dotyczące zatrudnienia specjalisty IT stanowiły aż 36 proc. wszystkich zamieszczonych w portalu, a w ciągu roku liczba tego typu ofert zwiększyła się o ponad połowę. W sumie co czwarta oferta dotyczyła stricte sektora informatycznego.

Branża IT, nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach, zmaga się z potrzebą dostarczania na rynek coraz większej ilości technologii cyfrowych, przy jednoczesnym ciągłym niedoborze fachowców. Dane Eurostatu plasują Polskę dopiero na 24. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej pod względem odsetka osób posiadających kompetencje cyfrowe. Znalezienia pracownika nie ułatwia zmiana sposobu wykonywania pracy. W czasie kiedy większość specjalistów deklaruje chęć pracy zdalnej, nie istnieje dla rekruterów bariera granic państwowych ani geograficznych. Idealnego kandydata mogą poszukiwać dosłownie w każdym miejscu na świecie. Nie jest to dobra wiadomość dla rodzimych przedsiębiorstw z branży IT – trudno konkurować na wynagrodzenia z zachodnimi podmiotami, które coraz częściej zamieszczają oferty pracy na polskich stronach. Pracownicy mają w czym wybierać.

Karol Kot, head of Sales Academy and Resource Management w ASTEK Polska

Poczucie przynależności do firmy i możliwość wpływania na jej kształt, warunki do nieustannego wzmacniania swoich kompetencji i nagradzanie pracy konsultantów za pomocą odpowiedniej gratyfikacji finansowej, ale też w sposób niematerialny, pomaga budować stabilny zespół, składający się ze świetnych specjalistów. W ten sposób, równolegle, odpowiadamy także na potrzeby naszych klientów – gwarantujemy im stałość projektów i najwyższą jakość usług.

Dzisiaj karty rozdaje pracownik

Doświadczony pracownik, który wiąże swoją przyszłość z daną firmą, to skarb. Bez stabilnego zespołu trudno terminowo realizować projekty i angażować się w nowe. Tymczasem średni czas zatrudnienia fachowca u jednego pracodawcy to zaledwie 30 miesięcy, a według raportu NextTechnology aż 71 proc. zatrudnionych jest otwartych na zmianę pracy w najbliższym czasie. Specjaliści IT są świadomi swojej wartości.

– W branży IT zdecydowanie mierzymy się z rynkiem pracownika. Oznacza to, że specjaliści z sektora nowoczesnych technologii mają szersze pole do negocjacji swoich warunków pracy i większy wybór potencjalnego pracodawcy – zauważa Karol Kot, Head of Sales Academy and Resource Management w ASTEK Polska.

Organizacje konkurują o pracowników, korzystając z metod standardowych, takich jak wynagrodzenie, benefity czy możliwość pracy zdalnej, ale też coraz częściej poszukują rozwiązań bardziej kreatywnych. Bywają one najróżniejsze – od braku dress code’u i zapewnienia w biurze strefy relaksu, po oferowanie dodatków relokacyjnych dla całej rodziny czy rozliczanie pracy w systemie ROWE (results only work environment).

Chociaż względy finansowe nadal są istotnym czynnikiem przy wyborze pracodawcy, a średnia pensja w branży ciągle rośnie i w pierwszej połowie 2022 r. wynosiła 14,5–22 tys. zł brutto, to dla doświadczonych pracowników ważniejsze stają się aspekty pozapłacowe. Chcą się dokształcać, rozwijać i uczestniczyć w ciekawych i wymagających przedsięwzięciach. Równie ważna jest dla nich możliwość wymiany spostrzeżeń i uwag z kadrą zarządzającą oraz pozostawienie pewnej autonomii w działaniach. Wsłuchując się w te potrzeby, ASTEK Polska utworzył dział Resource Management, którego głównym zadaniem jest zatrzymanie doświadczonych pracowników w firmie.

Jesteśmy tu dla naszych konsultantów

Resource Management to zarządzanie zasobami. W ASTEK Polska są to głównie nasi konsultanci IT. Dział Resource Management odpowiada za zwiększenie ich satysfakcji z pracy, co przekłada się na przywiązanie do firmy i chęć kontynuowania kariery w jej strukturach.

– Pracownicy, którzy są zadowoleni ze swojego miejsca pracy, mają znacznie mniej powodów, by ją zmienić. Jako pracodawca zapewniamy stałe podnoszenie kompetencji, oferujemy gamę ciekawych projektów i dostosowujemy wysokość stawek do rynku. Eksperci pozostają w strukturze firmy, mając poczucie, że jest to atrakcyjne i stabilne miejsce pracy – przekonuje Karol Kot.

ASTEK Polska zdefiniował trzy podstawowe potrzeby, którymi ma się opiekować dział Resource Management:

•poczucie stabilności,

•możliwość rozwoju,

•poczucie bycia ważnym dla firmy.

Resource Managerowie spotykają się z konsultantami już pierwszego dnia pracy, kiedy udzielają im wsparcia i dostarczają wszystkich podstawowych informacji o firmie. Podczas kolejnych, odbywających się cyklicznie spotkań, RM drobiazgowo zbierają feedback na temat zadowolenia z warunków pracy, projektu i przypisanego klienta, a ewentualne problemy rozwiązują z należytą starannością.

Pozytywne efekty podjętych działań widać już dzisiaj. Konsultanci czują się mocniej związani z marką i chętniej angażują się w inicjatywy zewnętrzne (spotkania integracyjne, akcje CSR, wydarzenia sportowe) i wewnętrzne (prowadzenie bootcampu, targi pracy, wydarzenia branżowe, konferencje itp.).

Każdy człowiek jest ważny

W ASTEK Polska ogromną wagę przywiązuje się do tego, aby pracownicy czuli się usatysfakcjonowani i otoczeni opieką, dlatego potrzeby każdego członka zespołu traktowane są indywidualnie, a zaangażowanie jest doceniane i pozwala poczuć się ważną postacią w strukturze firmy.

– Nasi konsultanci to naprawdę niesamowici ludzie, kompetentni, ciekawi. Miałem okazję nieraz rozmawiać z wieloma z nich na temat ich sytuacji życiowej, zainteresowań, planów i celów. Mogłem obserwować ich progres, niekiedy przyczyniając się do niego. Odkryłem wiele talentów, którym starałem się pomóc w rozwoju ścieżki zawodowej, m.in. organizując dla nich szkolenia lub znajdując dla nich odpowiednie projekty – mówi dyrektor działu Resource Management.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane