Zielona chemia

Partnerem publikacji jest Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
opublikowano: 14-06-2022, 14:44
aktualizacja: 14-06-2022, 15:57

Zespół naukowców pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Urszuli Narkiewicz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie we współpracy z partnerami norweskimi (University of South-Eastern Norway, SINTEF AS Industry, SINTEF AS Ocean) realizuje pionierskie prace badawcze, mające na celu opracowanie innowacyjnej metody wychwytywania i przerobu dwutlenku węgla.

Zespół PhotoRed z partnerami z Norwegii.

Projekt pod nazwą „Fotokatalityczna i fotoelektrochemiczna redukcja ditlenku węgla” (PhotoRed) jest ukierunkowany na problem stale zwiększającego się poziomu dwutlenku węgla w atmosferze.

Pomimo, że proces wychwytywania dwutlenku węgla przez materiały o właściwościach sorpcyjnych jest procesem skutecznym, to połączenie go z procesem fotokatalitycznym (poprzez modyfikację sorbentów za pomocą nanocząstek fotokatalizatora) daje możliwość wykorzystania ubocznych produktów rozkładu CO2 w dalszej syntezie.

– Bardzo ważne jest to, że opracowana przez nas metoda pozwala nie tylko wyłapać szkodliwy dwutlenek węgla z atmosfery, ale dzięki opracowanym przez nasz zespół fotokatalizatorom, umożliwia jego redukcję do produktów użytecznych w przemyśle chemicznym, jak tlenek węgla, wodór, amoniak i metan – podkreśla dr hab. inż. Ewelina-Kusiak-Nejman, prof. ZUT, jeden z kierowników zadań badawczych w projekcie PhotoRed.

Joanna Gulewicz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.
Zieloną gospodarkę wspierają

Organizator

Puls Biznesu

Patroni honorowi

Ministerstwo infrastruktury Ministerstwo Klimatu i Środowiska Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Polecane