Zielony Fundusz Klimatyczny otrzyma wsparcie warte 9,8 mld USD

  • PAP
opublikowano: 25-10-2019, 20:21

Zielony Fundusz Klimatyczny (Green Climate Fund - GCF), który pomaga krajom rozwijającym się dostosować się do zmian klimatycznych, otrzyma od wspierających go krajów 9,8 mld dol. - poinformowała w piątek w Paryżu dyrektor generalna skarbu Francji Odile Renaud-Basso.

Dyrektor wykonawczy Funduszu Yannick Glemarec powiedział, że jest to niemal rekordowa suma, ale organizacje pozarządowe, a wśród nich Oxfam, oczekiwały, że uda się zebrać od krajów donatorów 15 mld.

ekologia, energetyka, dymy, zanieczyszczenia, globalne ocieplenie
ekologia, energetyka, dymy, zanieczyszczenia, globalne ocieplenie
Bloomberg

Rządy kilku krajów, w tym Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec, podwoiły obiecane sumy, aby wyrównać straty spowodowane wycofaniem się USA z porozumień klimatycznych - wyjaśniła Renaud-Basso.

GCF jest funduszem ustanowionym w 2015 roku przez Ramową konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC). Pierwsza runda finansowania przyniosła 10,3 mld dol. Po wycofaniu przez prezydent Donalda Trumpa Stanów Zjednoczonych z paryskiego porozumienia klimatycznego fundusze przyznawane GCF zmalały do 8,3 mld dol. , a potem - ze względu na zmiany kursu dolara do innych walut - spadły do 7,2 mld dol.

Dzięki tej rundzie zbierania funduszy GCF pomoże wybudować tanie i ekologiczne domy w przeludnionej i bardzo zanieczyszczonej stolicy Mongolii, Ułan Bator, stworzyć szybki transport autobusowy wykorzystujący metan w Karaczi i odtworzyć zagrożone ekosystemy w Namibii.

Siedzibą GCF jest Korea Południowa; funduszem zarządza 24-osobowa Rada, wspierana przez Sekretariat. GCF dostarcza środków, działając u boku takich publicznych instytucji finansowych, jak Bank Światowy, albo zawiera umowy o współpracy z bankami komercyjnymi. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane