Złe sygnały z Japonii

opublikowano: 31-10-2016, 06:47

Dynamika produkcji przemysłowej w Japonii we wrześniu była zerowa, a sprzedaż detaliczna spadła siódmy miesiąc z rzędu, informuje Reuters.

Produkcja przemysłowa w Japonii była we wrześniu taka jak w sierpniu. Rynek oczekiwał wzrostu o 1,0 proc. W sierpniu rosła o 1,3 proc. Ekonomiści nie oczekują wzrostu produkcji w nadchodzących miesiącach.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

- Popyt krajowy jest po prostu zbyt słaby. Bank Japonii wysłał sygnał, że polityka monetarna nie zmieni się. Potrzebujemy większego zaangażowania sektora prywatnego w postaci zwiększenia wynagrodzeń – skomentował dane Norio Miyagawa, ekonomista Mizuho Securities.

W kwartale zakończonym we wrześniu produkcja przemysłowa wzrosła o 1,1 proc. W poprzednim rosła o 0,2 proc. Ekonomiści spodziewają się spadku jej dynamiki w ostatnim kwartale roku. 

Tymczasem sprzedaż detaliczna spadła w Japonii we wrześniu o 1,9 proc. w ujęciu rocznym. Mediana prognoz ekonomistów wynosiła 1,8 proc. To siódmy z rzędu spadek sprzedaży detalicznej. Jedynym jasnym punktem jest sprzedaż aut, która wzrosła we wrześniu o 2,3 proc. w ujęciu rocznym. To efekt niskich stóp procentowych, które przekładają się na tanie kredyty samochodowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane