Czytasz dzięki

Złoty może się osłabić, rentowności pozostaną na niskich poziomach

  • PAP
opublikowano: 15-07-2020, 17:03

W najbliższym czasie kurs EUR/PLN może kierować się w stronę 4,48 - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem rentowności krajowego długu pozostaną stabilne na niskich poziomach, a obecne wyceny będą w krótkim terminie wspierane przez czwartkowe posiedzenie EBC.

"Wydaje się, że w najbliższych dniach kurs EUR/PLN albo będzie się stabilizował albo nastąpi próba odreagowania po wtorkowym umocnieniu, która skieruje kurs w stronę 4,48 lub lekko powyżej" - powiedział PAP Biznes strateg rynku walutowego PKO BP Jarosław Kosaty.

Ekonomista zwrócił uwagę, że w krótkim terminie, w przeciwieństwie do EUR/USD oraz EUR/CHF, które wyraźnie rosną, globalna poprawa nastrojów ma niewielkie przełożenie na złotego.

"Od wczoraj złoty umocnił się wobec euro, ale skala tego ruchu jest wyraźnie mniejsza niż na innych walutach. We wtorek Rada Polityki Pieniężnej nie zrobiła nic, żeby wesprzeć złotego, a raczej podkreśliła, że aktualne poziomy są relatywnie zbyt silne względem sytuacji gospodarczej i mogą być problemem dla szybszego powrotu do normalności" - powiedział.

Ocenił, że potencjał do umocnienia złotego jest ograniczany także przez dane makroekonomiczne wskazujące na wolniejszy od oczekiwanego wzrost gospodarki niemieckiej.

"Polski rynek reaguje na koniunkturę w strefie euro, a ta pozostaje umiarkowana. Retoryka EBC w ostatnim czasie wskazuje bardziej na ryzyka niż sygnały za ożywieniem gospodarczym w kształcie litery V" - dodał.

RYNEK DŁUGU

W trakcie środowych notowań na krajowym rynku długu rentowności obligacji skarbowych pozostały bez większych zmian.

"Mimo wzrostu popytu na ryzykowne aktywa, co powinno sugerować potencjał do wzrostu rentowności, dochodowości obligacji na rynkach bazowych, a także krajowych, notowane były z niewielką zmiennością na poziomach zbliżonych do wtorkowego zamknięcia" - powiedział PAP Biznes strateg rynku stopy procentowej PKO BP Mirosław Budzicki.

W jego ocenie środowe publikacje danych makroekonomicznych, takie jak inflacja, a także aukcja BGK, nie miały wpływu na notowania.

"Wydaje się, że weszliśmy w tryb wakacyjny i w najbliższym czasie notowaniom powinna towarzyszyć niewielka zmienność i niższe obroty. Czwartkowe posiedzenie EBC może lekko wspierać rynek długu w krótkim terminie. Nie spodziewam się zmian w polityce pieniężnej banku, a łagodny ton retoryki zostanie utrzymany. Przez to rentowności w Europie, także w Polsce, nie powinny rosnąć i zostaną podtrzymane na obecnych bardzo niskich poziomach" - powiedział.

Komunikat EBC w sprawie stóp procentowych zostanie opublikowany w czwartek o godz. 13.45.

"W dalszym ciągu z jednej strony pojawiają się informacje o rozwoju pandemii, z drugiej są napięcia na linii USA-Chiny. Raz są to informacje pozytywne, raz negatywne, a w obu przepadkach przekłada się to na przeciwny trend, przez co rynek pozostaje w trendzie bocznym. Bardzo luźna polityka pieniężna banków centralnych przeciwdziała wzrostom na długim końcu, więc nawet jak na rynku widać wzrost apetytu na aktywa ryzykowne, to nie towarzyszy temu wzrost rentowności" - dodał.

Zwrócił także uwagę, że w dłuższym terminie czynnikiem ryzyka mogącym przełożyć się na poprawę sentymentu i lekki wzrost rentowności, może być porozumienie państw europejskich w sprawie programu pomocowego.

Pełne dane GUS o inflacji rdr w czerwcu były zgodne ze wstępnym szacunkiem - wskaźnik wyniósł 3,3 proc. rdr po 2,9 proc. w maju. Zdaniem ekonomistów, w lipcu CPI oscylować będzie blisko 3 proc., a głównym źródłem niepewności pozostaje kształt inflacji bazowej.

Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedał w środę obligacje o łącznej wartości 7,9 mld zł, w tym 10-letnie serii FPC0630 za 1.656,900 mln zł oraz 5-letnie serii FPC0725 za 6.248,894 mln zł - podał bank w komunikacie. Emisję przeprowadzono na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych rośnie o 2 pb do 0,633 proc., a niemieckich pozostaje bez większych zmian na -0,445 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane