Złoty wśród trzech najbardziej niedowartościowanych walut

opublikowano: 12-03-2018, 18:26
aktualizacja: 12-03-2018, 18:33

Obok rosyjskiego rubla oraz malezyjskiego ryngita, złoty to jedna z najbardziej niedowartościowanych walut na świecie, uważa Luc de la Durantaye z towarzystwa CIBC AM.

Złoty
Zobacz więcej

Złoty fot. Bloomberg

Luc’owi de la Durantaye, szefowi alokacji aktywów w CIBC AM, jak mało komu udało się wykorzystać największą w ubiegłym roku hossę walutową. W połowie grudnia specjalista zrealizował zyski z utrzymywanych od dwóch lat pozycji nastawionych na umocnienie czeskiej korony względem franka szwajcarskiego (w 2017 r. korona umocniła się do dolara o 20,7 proc., podczas gdy drugi w kolejności złoty zyskał 20,2 proc.). Jednocześnie powiększył pozycje nastawione na umocnienie rosyjskiego rubla i malezyjskiego ryngita. To waluty należące do najbardziej niedowartościowanych na świecie, wskazuje używany przez Luca de la Durantaye’a, bazujący na fundamentach gospodarek system BEER.

- Rubel oferuje jedne najkorzystniejszych na świecie realnych stóp procentowych oraz różnic w oprocentowaniu. Malezja cieszy się silnym wzrostem gospodarczym, a tamtejszy bank centralny zaczął podnosić stopy, co wspiera krajową walutę – zauważa Luc de la Durantaye w rozmowie z agencją Bloomberg.

Według specjalisty rubel jest niedowartościowany wobec dolara o 30 proc., a ryngit o 17 proc. Tymczasem o 18 proc. niedowartościowany jest nieobecny w portfelu CIBC AM polski złoty. Krajowa waluta byłaby znacznie mocniejsza, gdyby nie zniechęcające inwestorów ryzyko polityczne.

- Polska gospodarka też radzi sobie relatywnie nieźle, więc z tego punktu widzenia jest presja na bank centralny, by podnosić stopy – ocenia Luc de la Durantaye.

Wśród argumentów za kupowaniem rubla wymienił jeszcze nadwyżkę na rachunku bieżącym, która pomaga w otoczeniu rosnących stóp procentowych Fedu, oraz fakt że wpływ nałożonych na Rosję sankcji jest przeceniany. Zdaniem Luca de la Durantaye’a nadal niedowartościowana jest korona czeska, jednak nie jest już ona tak atrakcyjna na tle innych walut. Po umocnieniu zapoczątkowanym odstąpieniem przez Bank Czech od parytetu wobec euro oraz przy spowolnieniu inflacji potencjał do zwyżek notowań korony jest niewielki, a to ze względu na ograniczone możliwości wzrostu rynkowych stóp procentowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Złoty wśród trzech najbardziej niedowartościowanych walut