Zmniejszenie obaw o sektor bankowy przeceniło złoto

opublikowano: 16-03-2023, 20:28
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Czwartkowa sesja na rynku złota zakończyła się spadkiem notowań, przerywając dobrą passę z ostatnich dni. Kruszec tanieje, ponieważ zmniejszyło się ryzyko związane z falą bankructw banków.

Bloomberg Creative Photos

W ciągu ostatniego tygodnia sektor bankowy był pogrążony w chaosie po upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank. Narastały obawy, że powtórzy się scenariusz z 2008 r., kiedy zbankrutował Lehman Brothers oraz, że powstanie efekt domina na rynku. Ostry spadek akcji amerykańskiego First Republic Bank i szwajcarskiego Credit Suisse w ostatnich dniach dolał oliwy do ognia wywołując jeszcze większe zaniepokojenie.

Tymczasem w czwartek media donosiły, że grupa największych amerykańskich banków pomoże uratować First Republic. Jednocześnie szwajcarski bank centralny zaoferował w środę wsparcie finansowe Credit Suisse w kwocie do 50 mld franków, przez co jego akcje podrożały aż o 40 proc.

Rynek złota korzystał na zamieszaniu, ponieważ inwestorzy uciekali do “bezpiecznych przystani”. W środę kruszec osiągnął najwyższą wartość od sześciu tygodni - kurs uncji złota z kwietniowych kontraktów wrósł o 1,1 proc. do 1931,30 USD.

W czwartek złoto zaczęło tanieć poddając korekcie ostatni rajd. Na czwartkowym finiszu sesji na Comex cena złota spadała o 8,30 USD, czyli 0,4 proc., do poziomu 1923 USD za uncję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane