Czytasz dzięki

Znów rośnie niefinansowe zadłużenie chińskich firm

opublikowano: 26-09-2018, 07:39

Po półtorarocznym zmniejszeniu zadłużenia z rekordowego poziomu odnotowanego w połowie 2016 r. ponownie rośnie niefinansowe zadłużenie chińskich przedsiębiorstw w relacji do PKB tego kraju, wynika z danych zaprezentowanych przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS).

W pierwszym kwartale 2018 r. wskaźnik ten wzrósł do 164,1 proc. PKB z 160,3 proc. w ostatnich trzech miesiącach 2017 r. Tym samym „zlikwidowana” została ponad połowa postępów, jakie chińskie firmy poczyniły w celu zmniejszeniu zadłużenia. W połowie 2016 r. wartość wskaźnika kształtowała się na poziomie 166,9 proc.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Rząd Chin szuka sposobów na przeciwdziałanie skutkom toczącego się sporu handlowego ze Stanami Zjednoczonymi, który ma obniżyć o pół punktu procentowego chiński wzrost PKB, zgodnie z szacunkami Bloomberg Intelligence.

Dane BIS pokazują, że do odwrócenia trendu w redukcji zadłużenia doszło jeszcze przed tym, jak dwa kraje zaczęły nakładać karne cła na eksport drugiej strony na początku tego roku. Wskazują, że oddłużanie sektora prywatnego może być teraz jeszcze trudniejsze do osiągnięcia.

Większość analityków oczekuje obecnie, że bank centralny Chin wprowadzi dodatkową płynność do systemu finansowego w ostatnich miesiącach bieżącego roku, aby wesprzeć gospodarkę, ponieważ prognozy ulegają pogorszeniu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane