ZP Donbas i Arcelor chcą wspólnie wystąpić w przetargu o Kryworiżstal

Polska Agencja Prasowa SA
04-10-2005, 20:25

Związek Przemysłowy Donbas i Arcelor chcą wspólnie wystąpić w przetargu na prywatyzację największej ukraińskiej huty Kryworiżstal w Krzywym Rogu - poinformował we wtorek PAP Jacek Łęski z agencji PR obsługującej ZP Donbas w Polsce.

Związek Przemysłowy Donbas i Arcelor chcą wspólnie wystąpić w przetargu na prywatyzację największej ukraińskiej huty Kryworiżstal w Krzywym Rogu - poinformował we wtorek PAP Jacek Łęski z agencji PR obsługującej ZP Donbas w Polsce.

    We wtorek ukraiński Komitet Antymonopolowy wydał zgodę na przejęcie przez Arcelor ponad 60 proc. udziałów w spółce Grupa Przemysłowa, kontrolowanej przez ZP Donbas. Dzięki temu aliansowi obie spółki będą mogły starać się o hutę Kryworiżstal.

    Kombinat górniczo-hutniczy Kryworiżstal jest jednym z największych ukraińskich producentów wyrobów metalowych, a jego udział na rynku hutniczym Ukrainy stanowi 20 proc. Rocznie wytwarza ponad 6 mln ton wyrobów walcowanych, około 7 mln ton stali i blisko 8 mln ton surówki. W 2003 roku dochód huty przekroczył 900 mln hrywien (ok. 170 mln dolarów).

    Decyzja o ponownej sprzedaży Kryworiżstalu zapadła w czerwcu. Rząd byłej premier Julii Tymoszenko postanowił wówczas, że 93,02 proc. akcji pójdzie na przetarg, a 1,74 proc. trafi na giełdę.

    Kryworiżstal był dotychczas własnością Związku Inwestycyjno-Metalurgicznego (IMS), który za prezydentury Leonida Kuczmy nabył jego akcje za ok. 800 mln dolarów. Według ekspertów, państwo mogło uzyskać za kombinat nawet 8 mld hrywien (1,5 mld dolarów).

    W kwietniu sąd gospodarczy w Kijowie uznał sprzedaż Kryworiżstalu za niezgodną z prawem i nakazał nowym właścicielom zwrócenie jego akcji Funduszowi Mienia Państwowego. W czerwcu tę decyzję podtrzymał sąd apelacyjny.

    Pod koniec września wiceminister polityki przemysłowej Ukrainy Serhij Hryszczenko oświadczył, że jednym z potencjalnych nabywców Kryworiżstalu może być polska Huta Częstochowa, kontrolowana przez ZP Donbas.

    Dotychczas chęć przystąpienia do przetargu na kupno kombinatu wyraziły m.in. rosyjskie koncerny Jewrazholding (EvrazHolding) i Siewierstal, Mittal Steel oraz ukraiński Privat-Intertrading i francuski Arcelor. Ukraiński resort prywatyzacji podpisał z tymi przedsiębiorstwami umowy o zachowaniu tajemnicy dotyczącej dokumentacji przetargowej.

    Hiszpańsko-francuski koncern Arcelor powstał w lutym 2001 roku z połączenia firm Acelaria, Arbed i Usinor. W Polsce Arcelor buduje dwie instalacje baterii koksowniczych w koksowni "Przyjaźń" w Dąbrowie Górniczej, a w tym roku kupił Hutę Warszawa od włoskiego koncernu Lucchini.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / ZP Donbas i Arcelor chcą wspólnie wystąpić w przetargu o Kryworiżstal