Związkowcy z NSZZ 'Solidarność' za lustracją pracowników nauki

opublikowano: 03-04-2007, 11:53

Krajowa Sekcja Nauki NSZZ "Solidarność" przyjęła "z szacunkiem" uchwalenie tzw. ustawy lustracyjnej - czytamy w oświadczeniu przesłanym we wtorek PAP, dotyczącym lustracji środowiska akademickiego i  pracowników nauki.

W przekonaniu związkowców, oczekiwana przez ustawodawcę "jasna deklaracja dotycząca współpracy z organami bezpieczeństwa systemu komunistycznego nie narusza poczucia własnej godności i nie może być porównywana z tzw. lojalkami" - napisali w stanowisku sygnowanym przez przewodniczącego Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "S", Janusza Sobieszczańskiego.

Autorzy stanowiska uznali, że protesty części środowiska akademickiego przeciwko lustracji "są przesadne", a chociaż zapewne w wielu przypadkach "podyktowane są szlachetnymi przesłankami, to jednak stwarzają wrażenie występowania przeciw osiągnięciu klimatu prawdy".

"Nauczyciela akademickiego nie może charakteryzować jedynie jego specjalność naukowa. Środowisko, które ma ambicje do bycia przykładem prawości i do recenzowania procesów społecznych samo powinno być przejrzyste" - czytamy w stanowisku.

Związkowcy przypominają w swoim piśmie, iż "wielokrotnie występowali w sprawach lustracji, zwracając się do całego środowiska akademickiego i pracowników nauki o przeprowadzenie szerokiej samolustracji. +Solidarność+ domagając się prawdy, przyczyniła się do wywalczenia wolności. Aby zwiększyć zakres wolności, niezbędne jest poszerzenie prawdy. Działanie w prawdzie o nas samych i naszej służbie społeczeństwu jest warunkiem poprawy jakości szkolnictwa wyższego i nauki" - napisano.

Stanowisko Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "S" nie jest pierwszym głosem za lustracją środowiska naukowego. List otwarty popierający ten proces podpisało już np. blisko 50 pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, podobnie postąpiła część pracowników Uniwersytetu Warszawskiego.

Jednocześnie wielu naukowców sprzeciwia się idei - lub obecnie zaproponowanej formie - lustracji. Wątpliwości co do jej zasad wyrazili np. rektorzy z Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i z Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP). Sposób prowadzenia lustracji skrytykowały też m.in. senaty uniwersytetów Toruniu i w Poznaniu. Senat UW postulował wstrzymanie lustracji i nowelizację całej ustawy. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane