W tym roku cena surowca obniżyła się już o 25 proc. co może sugerować, że 2015 r. będzie piątym z kolei spadkowym dla benchmarkowych kontraktów.

Załamanie w tym segmencie rynku nastąpiło po pojawieniu się oznak spadku dynamiki globalnego wzrostu gospodarczego, i 35-proc. spadku importu węgla przez Chiny w okresie styczeń-lipiec bieżącego roku.
Do tej pory wsparciem dla węgla była tylko bariera psychologiczna na poziomie 50 USD poniżej której mamy „ziemię niczyją” z technicznego punktu widzenia – ocenia Danny Graefe, broker energii w AVU AG fuer Versorgungs-Unternehmen.
Dodaje, że "…zasadniczo, węgiel powinien był już osiągnąć dno, ale nadal są czynniki mogące pogłębiać przecenę”.
Ceny węgla na 2016 r. w dostawach do Rotterdamu, Amsterdamu i Antwerpii, spadły we wtorek do 49.95 USD za tonę. Wycena kontraktów na 2016 r. spadła już o 57 procent z 116,75 USD/t od pierwszego ich notowania w październiku 2012 r