pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Fitch potwierdził rating Polski na poziomie A-

KUP LICENCJĘ
Tadeusz Stasiuk
Pin It email print

W przeciwieństwie do agencji Standard & Poor's, agencja Fitch okazała się "bardziej wyrozumiała" dla naszego kraju i postanowiła utrzymać dotychczasowy poziom ratingu dla długoterminowego zadłużenia w walutach obcych na poziomie A-.

 

Zobacz także:

» Polska straciła rating A

Co istotne, perspektywa kredytowa ma stabilny charakter.

Jak podkreśla Fitch, w ciągu pierwszych trzech miesięcy u władzy, nowy rząd społecznie konserwatywny przeprowadziła przez parlament  szereg ustaw, w tym dotyczących funkcjonowania mediów i sądownictwa. To doprowadziło do  pojawienia się problemów krajowych i zagranicznych, gdyż były one postrzegane jako zmiana kontroli i równowagi w Polsce. Fitch spodziewa się, że bardziej konfrontacyjne nastawienie polityki zwiększa polaryzację w społeczeństwie polskim i prowadzi do wzrostu napięć politycznych. 

Zdaniem agencji realny PKB wzrósł o 3,5 proc. rok do roku w Q315, będąc jednym z najszybszych wskaźników w UE. Fitch spodziewa się wzrostu PKB o 3,5 proc. w 2015 r., wobec  3,3 proc. w 2014 r.

Stabilna perspektywa odzwierciedla ocenę Fitch, że wzrost inflacji i ryzyko pogorszenia ratingu są obecnie zrównoważone. Niemniej jednak, następujące czynniki ryzyka mogą, indywidualnie lub zbiorowo, wywołać negatywne oddziaływanie na ratingi:

 - rozluźnienie polityki fiskalnej, które pogarsza trajektorię długu publicznego

 - osłabienie wiarygodności polityki lub wyników gospodarczych, na przykład ze względu na pogorszenie się warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

Z kolei następujące czynniki ryzyka mogą indywidualnie lub zbiorowo, wyzwalać pozytywne działania na ratingi:

- większa pewność, że zrealizowanie niskiego deficytu budżetowego i malejące wskaźniki długu publicznego są ustalone

- dalszy spadek zewnętrznych wskaźników zadłużenia. 

- satysfakcjonujący wzrost PKB

Tymczasem w piątek po południu agencja Standard & Poor's zdecydowała się obniżyć ratingi zadłużenia Polski degradując nas w przypadku długoterminowego zadłużenia w walutach obcych z poziomu A- do BBB+ i redukując perspektywę do negatywnej.

 

 

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

1 Komentarze

Credit Slayer 2016-01-17

To jak działają agencje ratingowe pokazano w filmie "Big Short". Kto nie widział, niech zobaczy. Nikt poważny nie bierze agencji na serio.

Wiadomości dnia na www.pb.pl


Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu