10 spółek polecanych na sierpień

opublikowano: 31-07-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Analitycy z Biura Maklerskiego BNP Paribas podpowiadają, które spółki są warte uwagi w najbliższych tygodniach. Jedna z nich to producent gier.

WIG skończył lipiec mniej więcej na poziomie, na którym rozpoczął miesiąc. W tym czasie portfel akcji spółek, polecanych przez anailtyków z Biura Maklerskiego BNP Paribas, urósł o nieco ponad 3 proc. Na przewagę nad rynkiem złożyły się przede wszystkim rosnące kursy Arctic Paper, ZE PAK i Dino Polska, które urosły dwucyfrowo. Balastem były natomiast walory Auto Partnera i Timu. Pierwsze uchowały się w rozdaniu na portfel, drugie zamieniono na walory zdaniem analityków bardziej atrakcyjne. Z zestawienia usunięto akcje XTB, na których postanowiono zrealizować zyski po wynikach za II kwartał. Były one znacznie lepsze od oczekiwań analityków, ale inwestorzy liczyli na więcej, bo kurs zareagował spadkiem.

Nowymi pozycjami w portfelu są Selvita oraz PlayWay, producent gier, dla którego 19 lipca analityk DM BOŚ podtrzymał rekomendację “kupuj” i podniósł cenę docelową z 360 do 369 zł.

1. Arctic Paper

Według analityków, w krótkim terminie na wyniki spółki pozytywnie oddziałuje kontynuacja trendu podnoszenia cen papieru, co pozwoli pokryć rosnące koszty wytworzenia głównego produktu spółki.

“W dłuższym terminie podoba nam się strategia spółki polegająca na rozwoju wyżej marżowych produktów (np. papiery opakowaniowe) oraz inwestycje w energetykę odnawialną. Połączenie siły cenowej Arctic Paper, długoterminowej strategii spółki oraz znacznej poprawy bilansu i potencjału dywidendowego przy niskiej wycenie wskaźnikowej przekładają się na pozytywną ocenę Arctic Paper” - napisano w uzasadnieniu.

Akcje spółki pojawiły się w portfelu w lutym tego roku. Od tego czasu kurs urósł o 80 proc.

2. Auto Partner

Lipiec nie był udany dla akcjonariuszy dystrybutora części do aut, ale eksperci BM BNP Paribas od wielu miesięcy nie zmieniają dobrego zdania o spółce. Podkreślają korzystne trendy na rynku aut używanych, mocny bilans i dalszą intensyfikację sprzedaży zagranicznej, które będą wspierać wyniki w najbliższych kwartałach. Ich zdaniem efekt dźwigni operacyjnej oraz wzrost udziału eksportu do ponad 50 proc. przychodów powinny wspierać dalszy dynamiczny wzrost wyników.

3. Budimex

Budowlana spółka podała wstępne wyniki za II kwartał, które pozytywni ocenili zarówno inwestorzy, jak i analitycy BM BNP Paribas. Źródło solidnych wyników widzą przede wszystkim w bardzo dobrych rezultatach segmentu budowlanego, gdzie większość rodzajów ryzyka związanych m.in. z wojenną niepewnością oraz cenami materiałów uwzględniono w I kwartale 2022.

“Pozytywnie oceniamy perspektywy kolejnych kwartałów. Portfel zleceń co prawda jest niższy niż na koniec 2021 r., jednak w oczekiwaniu na podpisanie pozostają umowy o wartości ponad 4 mld zł. Wysoka ekspozycja na inwestycje publiczne może być istotnym czynnikiem sprzyjającym w otoczeniu oczekiwanego spowolnienia gospodarczego, które jednocześnie powinno przynieść stabilizację kosztów materiałów oraz płac”- napisano w uzasadnieniu.

Zdaniem analityków buforem bezpieczeństwa dla rentowności w kolejnych okresach będzie również zapowiedziane zwiększenie poziomu waloryzacji kontraktów.

4. Dino Polska

Zdaniem ekspertów, biznes, jak i wyniki spółki powinny pozytywnie wyróżniać się w obecnym otoczeniu spowalniającej koniunktury gospodarczej. Zarząd spółki w 2022 r. oczekuje poprawy marży EBITDA, rotacji kapitału obrotowego, utrzymanie wysokiego tempa sprzedaży LFL oraz ok. 20-procentowego tempa wzrostu liczby sklepów rok do roku.

5. Eurocash

Analitycy przypominają o planowanej na koniec sierpnia publikacji strategii. Firma jest w trakcie przeglądu opcji strategicznych i nie można wykluczyć sprzedaży części sklepów albo jednego z projektów (np. Frisco), co zdaniem specjalistów mogłoby poprawić sentyment inwestorów względem spółki.

6. Grupa Kęty

Murowany kandydate do wejścia do WIG20 i zastąpienia Grupy Lotos tradycyjnie opublikował już szacunkowe wyniki za II kwartał 2022 r. Były lepsze od konsensu prognoz analityków. Zarząd poinformował równocześnie, że pomimo toczącej się wojny w Ukrainie, popyt na wyroby grupy utrzymywał się na wysokim poziomie. Zrewidowano też w górę prognozy na 2022 r. – przychody mają wynieść 5,9 mld zł (wcześniej: 5,4 mld zł), a zysk netto 642 mln zł (wobec 549 mln zakładanych wcześniej).

7. Neuca

Pozytywna ocena dla spółki wynika m.in. z długoterminowych perspektyw stabilnego wzrostu rynku hurtu aptecznego (ok. 4 proc. rocznie) oraz strategii współpracy Neuki z aptekami niezależnymi w programach aptecznych. Ponadto spółka coraz mocniej rozwija obszar marek własnych leków, badań klinicznych oraz biznesów pacjenckich.

8. PlayWay

Analitycy podkreślają dobre wyniki spółki w I kwartale i spodziewają się utrzymania pozytywnych tendencji w II kwartale, ponieważ dotychczasowy katalog produktów zostanie powiększony o kolejne tytuły pochodzące ze spółek, w których PlayWay posiada znaczące udziały, jak np. “Cooking Simulator VR” wydany przez Big Cheese Studio.

“Ponadto spółka zawarła dwie umowy dystrybucyjne z Xbox Game Pass i Epic Store, które będą źródłem dodatkowego przychodu. Korzyścią dla spółki jest także rosnący kurs USD/PLN” - dodają analitycy.

9. Selvita

Analitycy zwracają uwagę na wysoki backlog (270 mln zł), o 38 proc. większy niż przed rokiem. Selvita chce także zwiększać zakres swojej działalności i kompetencji poprzez przejęcia.

“Głównymi punktami strategii działania spółki są obecnie dalszy rozwój segmenty drug discovery oraz budowa segmentu CDMO, który polega na kontraktowym wytwarzaniu leków. Oczekujemy utrzymania wysokiego tempa poprawy wyników, co powinno wyróżniać spółkę na tle rynku w otoczeniu pogarszającej się koniunktury gospodarczej” - podkreślają analitycy BM BNP Paribas.

10. ZE PAK

Jedna z tegorocznych gwiazd giełdy korzysta z rosnących cen prądu, które z nadrabiają wyższe koszty związane z emisją CO2, a spółka posiada stałe koszty produkcji energii z węgla brunatnego. Wyższe marże na produkcji będą sprzyjać rezultatom i przepływom pieniężnym w całym 2022 i 2023 r., uważają analitycy. Ponadto spółka jest w trakcie transformacji w kierunku producenta zielonej energii – w najbliższych miesiącach otrzyma 800 mln zł z tytułu sprzedaży dwóch trzecich udziałów w spółce rozwijającej OZE na rzecz Cyfrowego Polsatu.

“Uważamy, że rynek obecnie nie docenia wartości ZE PAK pochodzącej z wysokich wyników aktywów węglowych w najbliższych latach, rozwoju portfela OZE we współpracy z głównym akcjonariuszem oraz potencjalnych długoterminowych celów jakimi są farmy wiatrowe offshore oraz reaktory jądrowe SMR” - dodano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane