Czytasz dzięki

1,2 bln USD z banków centralnych może okazać się za mało dla rynków akcji

opublikowano: 15-01-2020, 16:27

Łączna stymulacja realizowana przez największe banki centralne w tym roku prawdopodobnie przekroczy 1,2 bln USD i będzie największa od trzech lat. Mimo to może rozczarować rynek akcji, informuje Reuters.

Tani i dostępny pieniądz z banków centralnych stał za wzrostami na rynkach akcji w ostatnich latach. Ubiegły rok był pierwszym od ośmiu lat, kiedy wycofały one z rynków więcej pieniędzy niż w nie wpompowały.

Zobacz więcej

Dolary

Bloomberg

Steve Donzé, strateg Pictet Asset Management wyliczył, że zastrzyki pieniędzy tylko z banków centralnych USA, Chin i eurolandu sięgną w tym roku łącznie 1,23 bln USD. To najwięcej od 2017 roku, kiedy zostały one zasilone 2,6 bln USD, ale zgodnie z roczną średnią od kryzysu lat 2008-2009. Będzie to także dużo więcej niż 370 mld USD, którymi banki centralne zasiliły rynki w 2018 roku. Powodów do radości jednak nie ma. Donzé uważa, że na rynkach akcji może pojawić się rozczarowanie, bo obecny poziom indeksu globalnych rynków akcji MSCI implikuje zasilenie przez banki centralne 2,4 bln USD płynności w 2020 roku.

- Nie ma wątpliwości, jeśli popatrzeć na ostatnie 12 lat, dzisiejszy rynek uwzględnia w cenach wszystkie dobre wiadomości i jeszcze więcej – powiedział Donzé.

Zwrócił uwagę, że rozdźwięk między jego prognozą stymulacji i oczekiwaniami rynku jest największy od kryzysu 2008 roku. Jeśli tegoroczny zastrzyk płynności nie spełni oczekiwań rynków akcji mogą one spaść o 10 proc., uważa strateg Pictet Asset Management, według modelu którego, każdy wzrost indeksu MSCI o 20 pkt. koreluje z zastrzykiem płynności wielkości 1 bln USD.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane