Czytasz dzięki

1,6 mln zł kary za polisolokaty

opublikowano: 21-11-2018, 22:00

Sąd apelacyjny utrzymał ustalenia prezesa UOKiK, że Open Finance wprowadzał klientów w błąd przy tzw. polisolokatach.

Open Finance, pośrednik finansowy kontrolowany przez Leszka Czarneckiego, musi zapłacić 1,6 mln zł kary. Orzeczenie sądu apelacyjnego, który utrzymał w mocy decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o wprowadzaniu klientów w błąd przy oferowaniu grupowych polis na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, jest prawomocne. Firma ma możliwość wniesienia kasacji do Sądu Najwyższego, nie zwalnia jej to jednak z obowiązku uiszczenia kary. Klienci Open Finance skarżyli się UOKiK, że pośrednik nierzetelnie informował ich o korzyściach płynących z przystąpienia do „polisolokat”, ryzyku poniesienia straty oraz prawdziwych kosztach odstąpienia od umowy.

„Pani (…) zapewniała mnie, że produkt ten jest bezpieczną i korzystną lokatą oraz że ona też ją posiada i nawet założyła dla swego syna”, „Pracownik (…) zataiła przede mną informacje o wysokości opłaty likwidacyjnej, kosztach prowadzenia rachunku, które znacznie przewyższają (…)”, „Pani (…) oszukała mnie z premedytacją, informując, że po 10 latach mogę rozwiązać umowę bez żadnych konsekwencji, zyskując gwarantowaną sumę prawie 100 tys. zł, a w rzeczywistości jeszcze w 15 roku trwania umowy wysokość opłaty likwidacyjnej wynosi 5 proc.” — to fragmenty skarg klientów.

W 2013 r. prezes UOKiK uznał, że pośrednik finansowy wprowadzał klientów w błąd, eksponując korzyści związane z inwestycją kosztemrzetelnego informowania o ryzyku braku zysków i wystąpienia strat. Takie praktyki uznał za naruszające zbiorowe interesy konsumentów.

Open Finance od początku twierdził, że postępował zgodnie z prawem, jednak w 2013 r. zrezygnował z oferowania „polisolokat”. Firma odwołała się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który w 2017 r. odwołanie oddalił i utrzymał decyzję prezesa urzędu. Pośrednik zaskarżył wyrok do sądu apelacyjnego. Także bezskutecznie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane