2267 spółek giełdowych za darmo

MD
opublikowano: 08-12-2008, 12:26

Aż 2267 spółek giełdowych na całym świecie oferuje swoje zyski inwestorom za darmo, obliczyła agencja Bloomberg.

Jest ich osiem razy więcej niż na koniec ostatniego „rynku niedźwiedzia”, po którym wartość rynkowa spółek poszła w górę o 115 proc.

Wśród spółek, które mają więcej gotówki niż wynosi wartość ich akcji i rynkowa wartość długu jest m.in. amerykański Bank of New York Mellon Corp. W jego przypadku jest to kwota 24 mld USD. Amerykański bank jest jedną z 49 spółek o kapitalizacji powyżej 1 mld USD, które mają więcej gotówki niż wynosi wartość ich akcji i długu.

Globalny indeks MSCI World spadł o 45 proc. od początku roku, najmocniej od 1970 roku, kiedy rozpoczęto szacowanie jego wartości. Tegoroczny spadek spowodował, że wskaźnik cena/wartość księgowa sięgnął 20 listopada 1,17 i był najniższy w historii.  

Jean-Marie Eveillard, którego First Eagle Global Fund pokonał 98 proc. rywali w tym roku podkreśla, że zasobne w gotówkę spółki pozwalają inwestorom nie płacić za ich przyszłe zyski, otwierając możliwości dla tych, którzy obawiają się skutków deflacji. 

- Gotówka jest królem, niekoniecznie dla inwestorów, ale dla spółek – powiedział Eveillard. – Dobrze jest siedzieć na tonach gotówki, po pierwsze po to aby przetrwać, po drugie, aby mieć szanse na atrakcyjne przejęcia lub przyciśnięcie do muru konkurencji – dodał.

Kiedy S&P500 osiągnął dno w 2002 roku, było tylko 276 spółek, które miały więcej gotówki niż wynosiła wartość ich akcji i długu.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane