AbbVie przejmie Allergan za 63 mld USD

opublikowano: 25-06-2019, 13:46

Koncern AbbVie zgodził się na przejęcie konkurenta z rynku farmaceutyków, firmę Allergan, producenta znanego specyfiku Botox. wykorzystywanego m.in. w chirurgi plastycznej. Wartość transakcji szacuje się na 63 mld USD.

Przejmujący oferuje 0,8660 swojej akcji za każdy walor Allerganu oraz 120,30 USD w gotówce. Daje to łącznie 188,24 USD i oznacza sięgającą 45 proc. premię względem ceny akcji Allerganu na zamknięciu poniedziałkowej sesji.

Botox, specyfik firmy Allergan
Zobacz więcej

Botox, specyfik firmy Allergan fot. Bloomberg

W we wtorkowym przedsesyjnym handlu akcje Allerganu drożeją o ponad 33 proc. do poziomu 172 USD.

AbbVie szuka sposobów na ożywienie swoich eksperymentalnych leków, ponieważ Humira (lek na zapalenie stawów), najlepiej sprzedający się  specyfik medyczny na świecie, stoi w obliczu konkurencji ze strony tańszych leków biopodobnych. Tymczasem Allergan, który produkuje Botox, rozważa podział.

Akwizycja pojawia się w chwili, gdy producenci leków poszukują innowacyjnych, nowych metod leczenia nowotworów i innych chorób, które wymagają ogromnych inwestycji, ale mogą przynieść większe zyski. 

Tymczasem ceny wielu leków znalazły się pod presją polityczną w USA.

Połączenie AbbVie z Allerganem stworzy firmę o rocznych przychodach rzędu 48 mld USD działającą w 175 krajach z wiodącym w branży zestawem leków w fazie rozwoju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu