Alcoa staniała najmocniej od 9 lat po zawieszeniu sankcji dla Rusalu

opublikowano: 24-04-2018, 06:49
aktualizacja: 24-04-2018, 06:50

Akcje Alcoa, amerykańskiego giganta rynku aluminium staniały o 13,5 proc., najmocniej od 2009 roku, po tym jak Departament Skarbu wstrzymał na sześć miesięcy sankcje nałożone na rosyjski koncern aluminiowy Rusal.

Alcoa uważana była za jednego z największych beneficjentów nałożonych przez administrację USA ceł na import aluminium, a następnie sankcji na rosyjski Rusal, jednego z największych na świecie producentów metalu. Cena aluminium wzrosła w ostatnim czasie o kilkadziesiąt procent z powodu obaw o podaż metalu. Departament Skarbu ogłosił jednak niespodziewanie w poniedziałek, że zawiesza sankcje do października aby amerykańskie firmy miały czas na rozwiązanie kontraktów z Rusalem.

Zobacz więcej

Alcoa

Bloomberg

- Rusal odczuwa skutki sankcji USA z powodu powiązań z Olegiem Deripaską, ale celem rządu USA nie są ciężko pracujący ludzie, którzy zależą od Rusalu i ich spółek zależnych – ogłosił Steven Mnuchin, amerykański sekretarz skarbu.

Wiadomość spowodowała spadek ceny aluminium o ponad 5 proc. Obecnie tanieje ono o 1 proc. do 2251,25 USD za tonę. W poniedziałek notowano je po ok. 2500 USD.

Tymczasem we wtorek rano mocno drożeją akcje Rusalu. W początkowej fazie handlu na giełdzie w Hongkongu kurs rosyjskiego koncernu rósł nawet o 33 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu