Czytasz dzięki

Alior pozytywnie zaskoczył rynek

opublikowano: 06-05-2020, 11:14

W pierwszym kwartale bank zarobił mniej niż rok wcześniej, ale więcej, niż spodziewał się rynek. Prezes jest za utworzeniem bad banku.

73 mln zł, czyli o 23 proc. mniej niż w pierwszym kwartale 2019 r. – taki zysk netto wypracował Alior od stycznia do marca. Wynik jest wyższy od oczekiwań rynku – analitycy prognozowali 56,6 mln zł. Wskaźnik ROE, odzwierciedlający rentowność kapitałów własnych, wyniósł 4,34 proc. Ambicją polskich banków jest poziom dwucyfrowy.

Krzysztof Bachta, prezes Alior Banku
Zobacz więcej

Krzysztof Bachta, prezes Alior Banku Fot. Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

Alior Bank utrzymuje koszty pod kontrolą - spadły r/r o 6 proc. do 482 mln zł. Wskaźnik C/I wyniósł 50,6 proc. (wzrost r/r o 0,7 pkt proc.), a koszty ryzyka, czyli pięta achillesowa banku, sięgnęły 1,93 proc. (wzrost r/r o 0,07 pkt proc.). Udział klientów biznesowych z branż najbardziej zagrożonych wpływem COVID-19 jest stosunkowo niski i jeszcze nie widać wpływu pandemii na wyniki, w tym koszty ryzyka. Bank spodziewa się jednak ich wzrostu w kolejnych kwartałach. O ile – tego nie jest w stanie przewidzieć.

„Początek roku przyniósł pandemię koronawirusa, która wpłynęła na wszystkie aspekty życia. Na ten moment trudno w pełni przewidzieć gospodarcze skutki tej sytuacji. Dzięki działaniom podjętym w ubiegłym roku znacząco wzmocniliśmy naszą pozycję płynnościową i kapitałową, która utrzymuje się na najwyższym poziomie w historii banku [współczynnik TIER1 na koniec I kw. 2020 r. jest na poziomie 12,94 proc., co oznacza 2,2 mld zł nadwyżki kapitału – red.]. Dokonane przez nas zmiany w obszarze ryzyka, w tym zmniejszenie portfela korporacyjnego, powodują, że jesteśmy dużo bardziej odporni na kryzys. Jesteśmy dobrze przygotowani na nowe wyzwania i możemy skoncentrować się na wspieraniu naszych klientów, którzy już odczuwają ekonomiczne skutki pandemii. Szczególnie w ostatnich tygodniach w Alior Banku kładziemy duży nacisk na działania wspierające polskie mikro-, małe i średnie firmy, które mają ogromny wkład w wypracowywanie wzrostu gospodarczego i tworzenie miejsc pracy” – mówi Krzysztof Bachta, prezes Alior Banku, cytowany w komunikacie.

Bank korzysta z narzędzi tarczy antykryzysowej i angażuje się w programy, które mogą pomóc polskim przedsiębiorcom w zarządzaniu płynnością finansową oraz utrzymaniu zatrudnienia. Oferuje gwarancje płynnościowe BGK, uruchomił subwencje z programu tarczy finansowej PFR, umożliwia czasowe odroczenie spłaty rat kredytów. Wprowadza też rozwiązania ułatwiające zdalne korzystanie z bankowości.

Krzysztof Bachta, zapytany podczas konferencji wynikowej o pomysł utworzenia bad banku (państwowej spółki, która przejęłaby niespłacone kredyty, ratując sektor finansowy przed krachem), o czym „PB” pisał pod koniec kwietnia, stwierdził, że to dobre  i potrzebne rozwiązanie.

– Z naszego punktu widzenia byłoby korzystne – podkreślił prezes Aliora.

Bank spodziewa się wzrostu sprzedaży kredytów, jednak jej struktura będzie inna, niż zakładał na początku roku. Przewiduje spadek popytu na pożyczki gotówkowe, ale dobrze radzi sobie z hipotekami. W segmencie klientów biznesowych dużą rolę odegrają narzędzia pomocowe od państwa, w tym gwarancje, z których bank potrafi korzystać, bo ma już spore doświadczenie.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane