Alior pozytywnie zaskoczył rynek

opublikowano: 06-05-2020, 11:14

W pierwszym kwartale bank zarobił mniej niż rok wcześniej, ale więcej, niż spodziewał się rynek. Prezes jest za utworzeniem bad banku.

73 mln zł, czyli o 23 proc. mniej niż w pierwszym kwartale 2019 r. – taki zysk netto wypracował Alior od stycznia do marca. Wynik jest wyższy od oczekiwań rynku – analitycy prognozowali 56,6 mln zł. Wskaźnik ROE, odzwierciedlający rentowność kapitałów własnych, wyniósł 4,34 proc. Ambicją polskich banków jest poziom dwucyfrowy.

Krzysztof Bachta, prezes Alior Banku
Fot. Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

Alior Bank utrzymuje koszty pod kontrolą - spadły r/r o 6 proc. do 482 mln zł. Wskaźnik C/I wyniósł 50,6 proc. (wzrost r/r o 0,7 pkt proc.), a koszty ryzyka, czyli pięta achillesowa banku, sięgnęły 1,93 proc. (wzrost r/r o 0,07 pkt proc.). Udział klientów biznesowych z branż najbardziej zagrożonych wpływem COVID-19 jest stosunkowo niski i jeszcze nie widać wpływu pandemii na wyniki, w tym koszty ryzyka. Bank spodziewa się jednak ich wzrostu w kolejnych kwartałach. O ile – tego nie jest w stanie przewidzieć.

„Początek roku przyniósł pandemię koronawirusa, która wpłynęła na wszystkie aspekty życia. Na ten moment trudno w pełni przewidzieć gospodarcze skutki tej sytuacji. Dzięki działaniom podjętym w ubiegłym roku znacząco wzmocniliśmy naszą pozycję płynnościową i kapitałową, która utrzymuje się na najwyższym poziomie w historii banku [współczynnik TIER1 na koniec I kw. 2020 r. jest na poziomie 12,94 proc., co oznacza 2,2 mld zł nadwyżki kapitału – red.]. Dokonane przez nas zmiany w obszarze ryzyka, w tym zmniejszenie portfela korporacyjnego, powodują, że jesteśmy dużo bardziej odporni na kryzys. Jesteśmy dobrze przygotowani na nowe wyzwania i możemy skoncentrować się na wspieraniu naszych klientów, którzy już odczuwają ekonomiczne skutki pandemii. Szczególnie w ostatnich tygodniach w Alior Banku kładziemy duży nacisk na działania wspierające polskie mikro-, małe i średnie firmy, które mają ogromny wkład w wypracowywanie wzrostu gospodarczego i tworzenie miejsc pracy” – mówi Krzysztof Bachta, prezes Alior Banku, cytowany w komunikacie.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Bank korzysta z narzędzi tarczy antykryzysowej i angażuje się w programy, które mogą pomóc polskim przedsiębiorcom w zarządzaniu płynnością finansową oraz utrzymaniu zatrudnienia. Oferuje gwarancje płynnościowe BGK, uruchomił subwencje z programu tarczy finansowej PFR, umożliwia czasowe odroczenie spłaty rat kredytów. Wprowadza też rozwiązania ułatwiające zdalne korzystanie z bankowości.

Krzysztof Bachta, zapytany podczas konferencji wynikowej o pomysł utworzenia bad banku (państwowej spółki, która przejęłaby niespłacone kredyty, ratując sektor finansowy przed krachem), o czym „PB” pisał pod koniec kwietnia, stwierdził, że to dobre  i potrzebne rozwiązanie.

– Z naszego punktu widzenia byłoby korzystne – podkreślił prezes Aliora.

Bank spodziewa się wzrostu sprzedaży kredytów, jednak jej struktura będzie inna, niż zakładał na początku roku. Przewiduje spadek popytu na pożyczki gotówkowe, ale dobrze radzi sobie z hipotekami. W segmencie klientów biznesowych dużą rolę odegrają narzędzia pomocowe od państwa, w tym gwarancje, z których bank potrafi korzystać, bo ma już spore doświadczenie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane