Analitycy podliczyli skutki planu przewalutowania kredytów we frankach

opublikowano: 08-06-2016, 16:05

Eksperci biura maklerskiego Wood wskazali banki, które najbardziej dotknie przewalutowanie kredytów, a także podali szacunki kosztów dla branży. Zaznaczyli, że to szacunki zgrubne.

Getin Noble Bank może stracić większą część przyszłych zysków z powodu konwersji kredytów frankowych zgodnie z planem, przedstawionym we wtorek 7 czerwca przez prezydenckich ekspertów. Mocno ucierpią też Bank Millennium i mBank, uważają Marta Jeżewska-Wasilewska i Raffaella Tenconi, analitycy biura maklerskiego Wood.

Ich zdaniem zysk Millennium z za 2017 r. może być ścięty z tego powodu o 30 proc., a mBanku o 16 proc. W przypadku PKO BP i BZ WBK będzie to - odpowiednio - 10 i 6 proc., przy czym analitycy zaznaczają, że to szacunki zgrubne ze względu na to, że plan nie zawiera wielu istotnych szczegółów.

Koszt przewalutowania dla całej branży oszacowano na 32,4 mld zł, a więc około 1,3 mld zł rocznie. 

- Nawet jeśli koszty zostaną rozłożone w czasie, to będzie to negatywne dla wzrostu gospodarczego - podkreślono, dodając, że presja na wyniki banków może zniechęcić członków RPP do obniżania stóp procentowych. 

 

  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Analitycy podliczyli skutki planu przewalutowania kredytów we frankach