Analitycy podzielili się w ocenie JSW

opublikowano: 16-04-2019, 22:00

Kurs górniczej spółki spada od ponad roku, a eksperci nie dają jednoznacznej podpowiedzi, co będzie dalej.

O 33 proc. potaniały w rok akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Na wieloletni szczyt kurs wspiął się na przełomie 2017 i 2018, a podstawy ku temu były solidne: rosnące ceny węgla pozwoliły spółce na zrzucenie ciężaru zadłużenia i odnotowanie bardzo dobrych wyników finansowych. W 2017 r. zysk na akcję wyniósł rekordowe 18,3 zł, rok później spadł nieznacznie do 15,2 zł.

Wynik EBITDA w obu latach przekroczył 3 mld zł. Prognozy analityków na ten rok nie są już tak dobre, ale wciąż specjaliści zakładają, że zysk na akcję będzie dwucyfrowy (konsens to 11,3 zł), a EBITDA wyniesie 2,3 mld zł. Prognozy są jednak rozbieżne, podobnie jak rekomendacje i wyceny. Według danych agencji Bloomberg z 13 aktualnych rekomendacji dla JSW 4 są pozytywne, 6 neutalnych, a 3 — negatywne. Średnia z cen docelowych to 68 zł (kurs na GPW jest o 9 zł niżej). Jakub Szkopek, analityk mBanku, w raporcie z 25 marca wycenia akcje spółki na 54,8 zł i radzi „redukuj”, bo obawia się, że kurs będzie pod wpływem spadającychwyników w pierwszym półroczu. „Naszym zdaniem w pierwszym półroczu 2019 r. produkcja węgla koksowego w JSW spadnie o 12 proc. r/r (efekt niższego r/r udziału produkcji węgla koksowego oraz wysokiej bazy produkcji w I kw. 2018 r.). Wówczas przy rosnących gotówkowych kosztach wydobycia (+13 proc. r/r w I półroczu 2019) oraz tzw. Coke Conversion Cost (+18 proc. r/r w I półroczu 2019) naszym zdaniem skorygowana o zdarzenia jednorazowe EBITDA może być o 50 proc. niższa r/r w I oraz II kw. Dodatkowo w czerwcu 2019 r. kończy się kadencja obecnego zarządu grupy i niewykluczone, że następcy obecnie skonfliktowanego z Ministerstwem Energii prezesa Daniela Ozona mogą mieć odmienne założenia co do rozwoju spółki i przeznaczenia bieżących nadwyżek kapitałowych” — napisał Jakub Szkopek.

Jego zdaniem otoczenie dla producentów koksu nie będzie już tak dobre jak w poprzednich latach, a dynamika spadku zysków będzie wysoka — w 2019 r. zysk netto ma wynieść nieco ponad 1 mld zł (w 2018 r. sięgnął 1,8 mld zł), w 2020 r. 399 mln zł (-62 proc.), a w 2021 r. 170 mln zł (-58 proc.). Nieco mniejszą dynamikę spadku zysków zakłada Marcin Górnik z Vestor DM, który w raporcie z 18 marca wycenił akcję spółki na 62 zł i podniósł rekomendację ze „sprzedaj” do „neutralnie”. „Mimo relatywnie słabych wyników za IV kw. 2018 r. (znormalizowana EBITDA była o 10 proc. niższa od naszych prognoz) zapowiedzi prezesa związane z wykluczeniem emisji akcji, podpisaniem termsheet dotyczącego przejęcia kontroli nad Prairie Mining oraz brakiem podwyżek płac w 2019 r., mogą pozytywnie oddziaływać na kurs akcji w najbliższym czasie. Dodatkowo utrzymujące się w I kw. 2019 r. wysokie ceny węgla koksowego na poziomie powyżej 200 USD za tonę będą stanowić dodatkowe wsparcie dla notowań spółki” — uważa Marcin Górnik.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane