Analityk poleca i Bogdankę, i JSW

opublikowano: 17-04-2019, 12:34

Łukasz Prokopiuk, analityk Domu Maklerskiego BOŚ, podtrzymał rekomendacje "kupuj" dla akcji LW Bogdanka i JSW.

W pierwszym przypadku cena docelowa to 68 zł, w drugim 90 zł - w obu to mniej niż w poprzednich raportach.

Analityk obniżył prognozy finansowe Bogdanki na lata 2019-2025 w związku z oczekiwaniami wyższych kosztów operacyjnych. Prognoza średniocyklicznej, powtarzalnej EBITDA zmalała do 700 z 750 mln zł.

"Wydaje się, że warunki geologiczne powinny być lepsze w br. Zarząd jest przekonany, że Spółce uda się zrealizować tegoroczny cel produkcyjny w wysokości 9,4 mln. Sądzimy, że ten docelowy wolumen jest realny biorąc pod uwagę (i) znakomity wolumen produkcji w styczniu (ponad 0,9 mln ton), (ii) korzystniejszą strukturę kombajnów i strugów węglowych oraz (iii) intensywne prace przygotowawcze w 2018 i uznajemy go za bazowy scenariusz" - napisał analityk w raporcie, wydanym 10 kwietnia o godz. 8.10.

Raport dostępny jest w załączniku Bogdanka 9_FU_30_2019_DM_BOŚ pol

Akcje JSW analityk uważa za "śmiesznie tanie". 

- Jesteśmy zaskoczeni ograniczonym wpływem na kurs akcji spółki pozytywnych informacji sygnalizowanych ostatnio przez zarząd - dodaje Łukasz Prokopiuk.

Jako argumenty za inwestycją specjalista postrzega szanse na poprawę produkcji i uzysku węgla w 2019 r. za sprawą nowych inwestycji w kopalnia Budryk i Knurów-Szczygłowice. 

"Na pierwszy rzut oka wyniki za IV kw. 2018 roku rozczarowały z uwagi na szybko rosnące koszty operacyjne. Jednak zarząd JSW wyjaśnił, że wzrost bazy kosztów był wydarzeniem jednorazowym i w następnych kwartałach możemy oczekiwać kosztów o ok. 200 mln zł wyższych. Nie jesteśmy przekonani,  że inwestorzy docenili te informacje, niemniej naszym zdaniem przy prognozowaniu EBITDA za I kw. br. baza kosztów za III kwartał ub. roku wydaje się bardziej adekwatnym punktem referencyjnym niż ta z IV kwartału" - dodaje analityk DM BOŚ, który oczekuje w pierwszym kwartale 600 mln zł EBITDA, wobec 1,06 mld zł przed rokiem.

Jego zdaniem spółka ma potencjał, by wygenerować w drugiej połowie roku po 800 mln zł skorygowanej EBITDA kwartalnie. 

Raport, wydany 10 kwietnia o godz. 8.10, dostępny jest w załączniku JSW 9_FN_29_2019 pol

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu