Arabia Saudyjska grozi USA, ropa odrabia 1/4 spadków z poprzedniego tygodnia

  • PAP
opublikowano: 15-10-2018, 08:12

Tarcia na linii Rijad-Waszyngton sprzyjają w poniedziałek ponad 1-proc. wzrostom cen ropy naftowej, po 4-proc. spadkach w poprzednim tygodniu.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 71,9 USD za baryłkę, po zwyżce o 0,8 proc.

Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 81,2 USD za baryłkę, po wzroście o 1 proc.

Arabia Saudyjska zagroziła w weekend, choć nie wprost, że może zastosować gospodarcze środki odwetowe, jeżeli USA zastosują wobec niej ewentualne sankcje. Rynek odczytał komunikat Rijadu jako zawoalowaną sugestię gotowości do wykorzystania, w ramach retorsji, polityki wydobycia lub dystrybucji ropy.

W przypadku "podjęcia (wobec Rijadu - PAP) jakichkolwiek działań, odpowiemy mocniejszymi działaniami" - poinformowało tamtejsze MSZ.

Saudyjska gospodarka "odgrywa ważną i wpływową rolę w gospodarce światowej" - dodano.

Królestwo odpowiedziało na weekendową wypowiedź prezydenta USA D. Trumpa, który zagroził "surową karą", jeżeli za zniknięcie saudyjskiego dziennikarza, krytyka reżimu, odpowiadać będą władze w Rijadzie.

2 października publikujący m.in. w "Washington Post" Jamal Chaszodżdżi wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, by załatwić formalności związane ze ślubem, po czym ślad po nim zaginął.

Turcja podejrzewa, że krytyczny wobec rządów ibn Salmana dziennikarz został zamordowany w konsulacie, a jego ciało zostało stamtąd wywiezione. Rijad zaprzecza oskarżeniom.

W ubiegłym tygodniu ceny ropy zanotowały największe spadki od maja br. Baryłka Brent staniała o 4 proc., a WTI o 4,4 proc.

Od ustanowienia 4-letnich maksimów na początku października, główne benchmarki straciły już ponad 5 proc.

Liczba czynnych szybów naftowych w USA w ub. tygodniu wzrosła do 869, co jest najwyższym odczytem od połowy sierpnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu