ARiMR: Wnioski o dopłaty obszarowe mogą być przysyłane pocztą

09-06-2004, 19:20

PAP: Wnioski o dopłaty obszarowe mogą być przysyłane do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) pocztą. Decyduje data stempla pocztowego. Pełna dopłata przysługuje rolnikowi tylko wtedy, gdy złoży wniosek do 15 czerwca włącznie - poinformowała w środę PAP rzeczniczka prasowa Agencji Iwona Musiał.

"Chcąc uniknąć kolejek, które z pewnością pojawią się w ostatnich dniach, rolnik może wysłać wniosek pocztą" -powiedziała.

Musiał dodała, że w przypadku złożenia wniosku w biurach powiatowych Agencji jest jeszcze możliwość wychwycenia ewentualnego błędu i poprawienia go, natomiast przesłanie go pocztą takiej możliwości nie daje. W przypadku, gdy wniosek będzie wypełniony błędnie, rolnik otrzyma wezwanie do korekty, ale będzie się to odbywać po 15 czerwca.

Zdaniem Musiał, najważniejsze, żeby rolnicy złożyli dokumenty. Rolnik w momencie dostarczenia wniosku do Agencji jest od razu rejestrowany w systemie. Decyzje o przyznaniu płatności wysyłane zaś będą dopiero jesienią.

Rzeczniczka przypomniała, że oprócz zarejestrowania wniosków o dopłaty do gruntów rolnych, Agencja musi dokonać tzw. kontroli na miejscu, tj. sprawdzenia danych zawartych we wniosku z rzeczywistym stanem. Kontrole odbędą się w 5-6 proc. gospodarstw ubiegających się o dopłaty.

Musiał zapewniła, że biura powiatowe ARiMR będą przyjmowały wnioski do ostatniego interesanta, zgodnie z ustawowym terminem, do godz. 24-tej 15 czerwca.

Do środy (9 czerwca) do godz. 16-tej rolnicy złożyli 830 tys. wniosków o dopłaty obszarowe, tj. 54 proc. gospodarstw uprawnionych o wystąpienie o dopłaty. Tylko w środę wpłynęło 69 tys. wniosków. Numer ewidencyjny zaś został nadany 1 mln 551 tys. gospodarstwom. Najwięcej wniosków Agencja przyjęła od rolników z woj. podlaskiego - 68,8 proc., a najmniej wniosków wpłynęło z woj. śląskiego - 42 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ARiMR: Wnioski o dopłaty obszarowe mogą być przysyłane pocztą