ISB: wkrótce decyzja ws. rezerwy rewaluacyjnej NBP

02-04-2003, 15:35

Narodowy Bank Polski (NBP) i Ministerstwo Finansów powołały zespół roboczy zajmujący się sprawą rozwiązania części rezerwy rewaluacyjnej, który w przyszłym tygodniu ma zaprezentować swoje wstępne decyzje, poinformował w środę wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko.

„Powołaliśmy też wspólnie zespół roboczy kierowany przez jednego z moich zastępców oraz wiceprezesa NBP, który pracuje nad merytorycznymi i technicznymi aspektami sprawy. Oczekujemy odpowiedzi w przyszłym tygodniu, choć może ona nie mieć ostatecznego charakteru” – powiedział Kołodko w czasie czatu internetowego na stronach swojego resortu.

Wcześniej w środę Kołodko powiedział, że jeżeli NBP nie zgodzi się na rozwiązanie części rezerwy rewaluacyjnej w wysokości ok. 10 mld zł, to uniemożliwi wejście Polski do strefy euro w 2007 roku, czyli w pierwszym możliwym terminie.

Prezes NBP Leszek Balcerowicz potwierdził w ub. tygodniu niechęć banku centralnego wobec propozycji ministra finansów rozwiązania części rezerwy rewaluacyjnej, na cele sprzeczne z przyjętymi zasadami rachunkowości banku centralnego.

Kołodko powiedział także, że pozostała część rezerwy rewaluacyjnej powinna zostać przeznaczona na dokapitalizowanie NBP i prefinansowanie projektów z Unii Europejskiej (UE).

„Druga część tej rezerwy najlepiej mogłaby być wykorzystana jako swoisty fundusz rewolwingowy a prefinasowanie projektów w ramach współfinansowania z UE, a pozostała część na potrzebne dokapitalizowanie NBP” – powiedział Kołodko. (ISB)

pk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB:</b> wkrótce decyzja ws. rezerwy rewaluacyjnej NBP