Balet niewidomych, teatr głuchych czyli Brave Festiwal 2016

opublikowano: 08-06-2016, 16:25

Balet niewidomych czy teatr aktorów z zespołem Downa - tacy niezwykli artyści będą gościć na tegorocznej edycji wrocławskiego Brave Festiwalu. Impreza poświęcona wykluczonym z kultury tym razem spróbuje pokazać sztukę wykluczonych przez niepełnosprawność.

Dwunasta edycja tej niezwykłej imprezy odbędzie się w dniach 1-16 lipca we Wrocławiu. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów, z której dochód w całości będzie przekazany charytatywnej organizacji Rokpa, opiekującej się dziećmi w Tybecie.

mat. prasowe

- To będzie edycja najbardziej ze wszystkich dotychczasowych właśnie o "wypędzeniach" - mówi Grzegorz Bral, dyrektor i pomysłodawca Festiwalu. - Dzisiejszy świat jest planszą, na której setki tysięcy ludzi migruje, ucieka, przemieszcza sie, szuka nadziei, ocalenia. Zdecydowaliśmy się mówić nie tylko o emigrantach, gdyż  to zbyt świeże, wciąż rozgrywające sie na naszych oczach tu i teraz. Zdecydowaliśmy się mówić w szerszym kontekście o ludziach, którzy od zawsze byli w swoich i obcych społecznościach odmienni, inni, a przez to byli stygmatyzowani i piętnowani. Tegoroczna edycja to kilkanaście zjawisk z całego świata ukazujących ludzi, których codzienność z rożnych przyczyn jest bardzo trudna i skomplikowana. Pokazujemy ludzi, którzy przy pomocy sztuki postanowili odmienić swoje wykluczenie.”

Niewidomych reprezntować będą m.in tancerze i aktorzy. Wśród nich brazylijski Blind Ballet Company jedyny na świecie zespół niewidomych tancerzy, założony przez tancerkę i psychoterapeutkę Fernandę Bianchini – autorkę pionierskiej metody nauki tańca dla osób niewidomych. Działa w Brazylii od 15 lat i jest jedyną taką grupą baletową na świecie. W spektaklach, obok profesjonalistów, biorą udział również uczniowie z kursów organizowanych przez Stowarzyszenie Baletu i Sztuki Fernandy Bianchini. Zespół przyjeżdżały podziwiać do São Paulo takie gwiazdy światowego tańca jak Michaił Barysznikow, zespoły Rosyjskiego Baletu Narodowego czy Davida Parsonsa. Brave Festiwal będzie pierwszą okazją, aby zobaczyć ich na żywo w Polsce.

Z kolei artystów głuchych będzie reprezentować izraelski Nalaga’at Theater. Założyli go w 2002 roku w Porcie Jaffa w Tel Avivie Adina Tal i Eran Gur. Pod Nalaga’at Theater kryje się nie tylko teatr, ale zarazem centrum kultury i sztuki będące organizacją non-profit. W jego skład wchodzi ponadto Kapish Kafe, gdzie pracują kelnerzy niesłyszący oraz Black Out – pogrążona w całkowitej ciemności i obsługiwana przez niewidomych restauracja. Najsłynniejsze ich przedstawienia to “Light is Heard in Zig Zag” („Światło brzmi jak zyg zag”)  oraz „Not by Bread Alone” („Nie samym chlebem”).

- To, co określa życie głuchoniemych, to izolacja, próżnia – mówiła w jednym z wywiadów założycielka Adina Tal. – Moje zadanie polega na tym, żeby przestali żyć w próżni i poprzez sztukę zaczęli się komunikować z widzącymi i słyszącymi - mówiła.

Do tej pory Brave Festival gościł artystów z 47 państw podczas prawie 750 wydarzeń. Każdego roku odwiedza go ok. 15 0000 widzów. Na pomoc organizacji ROKPA z biletów przekazano już blisko 850 000 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane